Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW)przechodzi na wnioski w programie „Mój Prąd” tylko w wersji online. – Od 31 marca papier w „Moim Prądzie” staje się przeszłością – mówi prezes Funduszu Piotr Woźny.
Żeby złożyć wniosek online należy dysponować profil zaufany, założony np. dzięki bankowości elektronicznej, lub e-dowód. – Papierowe wnioski w „Moim Prądzie” będzie można składać tylko do 30 marca tego roku. Zmiana ta nie dotyczy agregatorów (instalatorów PV), z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.
Teraz już tylko online
Program dopłat do 5 tys. zł do zakupu i montażu PV (2-10 kW) ruszył na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej. Od 21 października NFOŚiGW udostępnił w tym celu formularz online na platformie gov.pl. – Z tej opcji skorzystało już w sumie 12 755 wnioskodawców „Mojego Prądu”. Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 roku, pod koniec pierwszego naboru, Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej – tłumaczy prezes NFOŚiGW.
Pierwsze podsumowanie drugiego naboru
Według stanu z 26 marca w drugim naborze do „Mojego Prądu” rozpoczętym 13 stycznia 2020 roku, do NFOŚiGW wpłynęło łącznie 21 000 wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6 711 elektronicznych. – Ponad 10 000 wniosków jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5 000 wniosków elektronicznych zostało już ocenionych, w tym ok. 4 000 pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Nabór potrwa do 18 grudnia 2020 roku – podaje urząd.
„Mój Prąd” z miliardowym budżetem to program finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby stworzony przez ministerstwo energii i NFOŚiGW. Ministerstwo klimatu, które przejęło nadzór nad programem, zakłada, że m.in. dzięki niemu uda się spełnić międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.
NFOŚiGW/Bartłomiej Sawicki