Resort klimatu podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dofinansowanie piątek i szóstej edycji programu Mój Prąd. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEniKS) i wynoszą 1,7 miliarda złotych.
Ministerstwo klimatu i środowiska (MKiŚ) poinformowało o podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zasilenie programu Mój Prąd kwotą 1,7 miliardów złotych. Środki pochodzą z funduszy unijnych, a konkretniej z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.
Fundusze posłużą do sfinansowania piątej edycji i zasilenia szóstej.
Mój Prąd
Ideą programu jest zwiększenie popularności odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Obejmuje on dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Resort podkreśla, że Mój Prąd ma przyczynić się do zwiększenia liczby prosumentów, czyli osób, które jednocześnie wytwarzają i konsumują energię elektryczną. Tym samym jego zadaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię ze źródeł emisyjnych.
Szósta edycja programu wystartowała drugiego września 2024 roku. MKiŚ przekazuje, że „zaledwie parę dni po ogłoszeniu nowego naboru wykorzystano ponad 50 procent pierwotnego budżetu, który wynosił 400 milionów złotych. Podjęto wówczas decyzję o zwiększeniu budżetu z 400 milionów złotych do 1,25 miliarda złotych.”
Kto może otrzymać środki?
Grupą docelową są prosumenci, którzy ponieśli wydatki na instalacje fotowoltaiczne po pierwszym stycznia 2021 roku. Warunkiem uzyskania pomocy jest rozliczanie w systemie net-billing.
Mój Prąd dofinansowuje instalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenie, w przypadku tych przed 31 lipca 2024 roku mogą, ale nie muszą mieć magazyn ciepła lub energii. Jeżeli zostały zgłoszone później muszą mieć magazyn energii lub ciepła.
– Łączna moc wszystkich instalacji OZE posiadanych przez prosumenta, wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, nie może przekroczyć łącznej mocy 50 kW – przypomina resort.
Nabór na obecną, szóstą, edycję trwa od drugiego września do 20 grudnia 2024 roku.
Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski
Polska wpatrzona w zieloną energię może obudzić się w ciemnościach