Grupa MOL rozpoczyna budowę fabryki polioli na Węgrzech

27 września 2019, 17:00 Alert
MOL
fot. WIkimedia Commons

Grupa MOL rozpoczyna na Węgrzech budowę fabryki polioli za 1,2 mld euro. Zakład ma zostać oddany do użytku w 2021 r. Jego zdolność produkcyjna wyniesie około 200 tys. ton polioli rocznie – poinformował MOL w komunikacie prasowym.

Jak podano, MOL Petrochemicals będzie jedyną firmą na Węgrzech oraz w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej o zintegrowanym łańcuchu wartości – od wydobycia ropy naftowej po produkcję polieteropolioli (surowca szeroko stosowanego w tworzywach sztucznych).

Kompleks jest największym organicznym projektem inwestycyjnym w historii MOL, z całkowitym budżetem 1,2 mld euro, uwzględniając w tym pomoc inwestycyjną rządu węgierskiego w wysokości 131 mln euro (połączenie ulgi podatkowej dla osób prawnych i dotacji gotówkowej). Za jego budowę odpowiedzialny jest niemiecki thyssenkrupp Industrial Solutions. MOL szacuje, że dzięki uruchomieniu zakładu, roczna EBITDA grupy wzrośnie o ok. 150 mln euro.

„Ten projekt inwestycyjny przekształci grupę MOL w czołową spółkę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. MOL stanie się jedyną w regionie firmą z łańcuchem wartości sięgającym od wydobycia ropy naftowej po produkcję polioli” – powiedział, cytowany w komunikacie, Zsolt Hernádi, prezes grupy MOL.
Zgodnie z założeniami strategii MOL 2030, firma rozwija działalność w sektorze petrochemicznym, w kierunku półproduktów oraz specjalistycznych produktów chemicznych, by stać się wiodącym graczem w branży chemicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Ze względu na szerokie zastosowanie w przemyśle, głównym kierunkiem rozwoju MOL w sektorze petrochemicznym jest polieteropoliol, stanowiący m.in. składnik pianek poliuretanowych. Jest on stosowany w branżach motoryzacyjnej, budowlanej, opakowaniowe czy meblowej. MOL zamierza stać się strategicznym partnerem producentów poliuretanu w regionie. Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern naftowy i gazowy. Działalność produkcyjna odbywa się w ośmiu krajach, natomiast wydobywcza w trzynastu. Grupa MOL prowadzi cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji, ponadto posiada sieć 2 tys. stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Polska Agencja Prasowa