Mołdawia uzależnia szlak dostaw gazu z Rosji od rozmów gazowych z Ukrainą

13 listopada 2019, 07:00 Alert
Mołdawia parlament
Parlament Mołdawii. Fot. Oficjalna strona Mołdawii

Mołdawski Moldovagaz zgodził się przedłużyć kontrakt gazowy z Gazpromem o trzy lata.

Firmy doszły do porozumienia w sprawie aneksu do obecnej umowy obowiązującej do końca roku, który ma zostać podpisany jak najszybciej z okresem obowiązywania do grudnia 2022 roku. Zostanie jednak podpisany dopiero po zawarciu porozumienia o szlaku dostaw.

Do wyboru są punkty odbioru dostaw na granicy Ukrainy i Rosji, Ukrainy i Rumunii, zachodniej granicy Ukrainy z krajami Unii Europejskiej albo przez Gazociąg Transbałkański. Mołdawianie są gotowi odbierać 4,526 mld m sześc. rocznie na mocy porozumienia z operatorami gazociągów w Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i Ukrainie. Dostawy przez Bałkany mogłyby się odbywać z wykorzystaniem planowanego gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji.

Szlak dostaw do Mołdawii zależy od losu negocjacji na temat przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę, które toczą się z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Następna runda odbędzie się 28 listopada. Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięć przez spór o roszczenia ukraińskiego Naftogazu wobec Gazpromu.

Platts/Wojciech Jakóbik