Brazylia: Czas na kosmiczny monitoring aktywów energetycznych

29 kwietnia 2021, 06:30 Cyberprzestrzeń

Technologie związane z wykorzystaniem satelitów i rozwiązań z zakresu szeroko pojętego Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) są coraz śmielej stosowane przez dużych graczy związanych z sektorem energetycznym. Do czego konkretnie? Choćby do skutecznego i ciągłego monitorowania własnych zasobów.

Tego typu rozwiązanie zdecydowała się właśnie wcielić w życie brazylijska firma Cisa Trading, mająca na koncie ćwierć wieku doświadczenia w handlu ropą i gazem. Eksperci są zgodni, że Brazylia staje się jednym z globalnych liderów w zakresie handlu ropą. W 2019 r. wydobycie „czarnego złota” w tym kraju przekroczyło 3 mln baryłek, co stanowiło ponad 3 procent światowej produkcji. W roku 2020 brazylijska firma Petrobas postawiła na ogromne zwiększenie eksportu tego surowca do Azji, w tym przede wszystkim do Chin. – Zwiększenie eksportu pozwoliło Brazylijczykom nie tylko „podkraść” udziały w rynku większym konkurentom, ale również uniknąć kosztów związanych z przechowywaniem surowca na tankowcach – wyjaśniał na łamach Energetyka24.com redaktor naczelny tego portalu, Jakub Kajmowicz. Analitycy wieszczą, że do roku 2030 Brazylia wskoczy do pierwszej szóstki eksporterów, a może nawet do pierwszej czwórki światowych producentów ropy naftowej.

Obracające ropą i gazem przedsiębiorstwo Cisa Trading potrzebowało rozwiązania, które zapewni stały dostęp do informacji o aktualnym położeniu swoich 4400 kontenerów transportowych, które często trafiają z ładunkiem w rejony świata pozbawione dostępu do sieci telefonii komórkowych. Stąd, w połowie kwietnia 2021 r. Cisa nawiązała współpracę ze spółką Globalstar do Brasil Ltda., brazylijskim oddziałem notowanego na nowojorskiej giełdzie koncernu Globalstar. Globalstar specjalizuje się w dostarczaniu skrojonych pod konkretne potrzeby danego klienta satelitarnych rozwiązań IoT.

Do kontenerów Cisa Trading zamocowane zostaną oferowane przez Globalstar niewielkie instrumenty typu SmartOne Solar. Każdy z nich mierzy niecałe 18 cm długości i waży zaledwie 385 g. Urządzenie nie wymaga podłączenia do źródła zasilania ani żadnej dodatkowej anteny. Do ładowania baterii wykorzystuje energię słoneczną. Bateria taka może działać nawet ponad 8 lat, a sam nadajnik SmartOne Solar prawie nie wymaga zabiegów konserwacyjnych.

Posiadając naładowaną baterię instrument może pracować nawet do 6 miesięcy bez dostępu do światła słonecznego, dwa razy dziennie raportując pozycję. Tryb komunikacji urządzenia może być dość elastycznie dostosowany do specyficznych potrzeb danego użytkownika. Wyposażone w nadajniki kontenery będzie można na bieżąco śledzić za pomocą konstelacji rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej satelitów Globalstar. Wdrożenie rozwiązania usprawni działalność operacyjną Cisa Trading w zakresie dostaw towaru do odbiorców. Wykorzystanie internetu rzeczy oraz infrastruktury satelitarnej da kierownictwu Cisy możliwość zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów działania spółki.

Paweł Ziemnicki

Ziemnicki: Gazprom wyrusza w kosmos. A Polacy? (ANALIZA)