Morawiecki w Davos: Nord Stream 2 to zagrożenie dla Europy

25 stycznia 2019, 11:00 Alert

Mateusz Morawiecki przekonuje, że plan budowy gazociągu Nord Stream 2 zagraża stabilności w regionie.

Mateusz Morawiecki na impact'17

Premier mówił o tym w wywiadzie udzielonym w Davos wysłannikowi Polskiego Radia. Mateusz Morawiecki odniósł się do wypowiedzi niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który kilka dni temu powiedział, że nawet ewentualne sankcje Stanów Zjednoczonych nie zatrzymają budowy gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Premier ostrzegł przed skutkami takiej postawy.

Powiedział, że zarówno na forum Rady Europejskiej, jak i przy innych okazjach, wielu polityków wskazuje, że Nord Stream 2 to „niebezpieczny projekt, który może przyczynić się do zdestabilizowania sytuacji na Wschodzie”. Mateusz Morawiecki dodał, że jest smutne, że Niemcy, które są partnerem Polski w Unii Europejskiej, nie dostrzegają tych ryzyk, które dla Warszawy są oczywiste.

Premier do Davos przyjechał wczoraj i pozostanie w tej szwajcarskiej miejscowości dziś do wieczora. Polskę na Światowym Forum Ekonomicznym reprezentuje także prezydent Andrzej Duda. Po godzinie 12.00 wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim zostanie wyemitowany w radiowej Jedynce, w Polskim Radiu PR24, będzie też dostępny na portalu Polskiego Radia.

IAR