Morawiecki: Elektromobilność będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki

7 czerwca 2016, 12:15 Energetyka
Morawiecki_Mateusz

(Polska Agencja Prasowa)

Plan rozwoju elektromobilności ma być kołem zamachowym polskiej gospodarki i polskiej reindustrializacji – zapowiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, prezentując we wtorek na Politechnice Warszawskiej założenia planu.

„Chcemy zdecydowanie stworzyć nową jakość poprzez nasze programy. Ten program ma być kołem zamachowym polskiej gospodarki, kołem zamachowym polskiej reindustrializacji (…), ale ma odpowiedzieć także na kilka wyzwań, które są przed nami” – powiedział Morawiecki podczas konferencji „W kierunku elektromobilności”.

Podkreślił, że pierwszym wyzwaniem jest wysoki poziom zanieczyszczeń w miastach, przekraczający w wielu miejscach 100-krotnie dopuszczalne normy niektórych pyłów.

„Po drugie chcemy wzmocnić ochronę zdrowia i środowiska, chcemy mieć własne prototypy i później umieć wdrażać na rynek rozwiązania, które są zupełnie nowe”- powiedział.
„Bo czy my jesteśmy w stanie dogonić kraje zachodnie, które od stu lat produkują silniki? Nie bardzo jesteśmy w stanie. Ale czy jesteśmy w stanie wskoczyć i surfować na tej czwartej fali rewolucji gospodarczej, która jest przed nami? Właśnie to jest ten nasz moment, to jest nasza chwila” – podkreślił Morawiecki.

„Tą czwartą rewolucję gospodarczą niektórzy nazywają rewolucją cyfrową” – dodał. Wskazał, że ta rewolucja włącza w procesy biznesowe „myślenie przede wszystkim supernowoczesne, informatyczne, cyfrowe we wszystkich miejscach, gdzie można”.