Premier: Musimy pogodzić dbałość o środowisko z miejscami pracy

11 października 2018, 13:45 Alert
Mateusz Morawiecki
fot. KPRM/P.Tracz/CC

Pokazujemy, że można pogodzić różne cele, z których wszystkie są pozytywne dla Polski: zwiększenie suwerenności energetycznej, czyste powietrze, miejsca pracy – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w podwarszawskim Halinowie ws. programu gazyfikacji gmin.

„Gaz był podstawą potęgi przemysłowej w czasach II Rzeczpospolitej. Dzisiaj pokazujemy, że można pogodzić ze sobą kilka różnych celów, z których wszystkie są pozytywne dla Polski: czyste powietrze, miejsca pracy w Polsce, oparcie się o nasze surowce energetyczne” – mówił szef rządu.

Chodzi, jak zaznaczył, o zwiększenie suwerenności energetycznej naszego kraju i inwestycje dokonywane przez polskich championów narodowych. „Polskie spółki w polskich gminach. I dzięki temu tworzone tam miejsca pracy, bo te prace będą wykonywane również przez polskich podwykonawców” – powiedział.

Morawiecki wyraził zadowolenie, że udało się stworzyć program gazyfikacji, która będzie prowadzona w 300 gminach w całej Polsce. „Taki pozytywny program tworzenia sieci gazowniczej proponujemy i na pewno go zrealizujemy, bo jesteśmy wiarygodni w naszych obietnicach” – przekonywał.

Premier zaznaczył, że dzięki skutecznej walce z mafiami podatkowymi można było zostawić spółkom gazowniczym więcej środków na realizację ich celów statutowych. „Ponieważ z sukcesem walczymy z mafiami podatkowymi (…) te środki w budżecie mogliśmy przeznaczyć na cele społeczne, a pozostawić spółkom gazowniczym więcej środków na realizację ich celów statutowych, ich celów strategicznych” – zaznaczył. Podkreślił, że „te cele strategiczne są również celami strategicznymi dla Polski i bardzo pozytywnie przełożą się na życie społeczne, życie gospodarcze w naszym kraju”.

Polska Agencja Prasowa