AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Morawiecki obiecuje, że nie pozwoli zamknąć Kopalni Turów

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że nie pozwoli zamknąć Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia kopalni, która zdaniem polskiego rządu i Polskiej Grupy Energetycznej jest krzywdząca.

– Rząd na pewno nie pozwoli na zamknięcie Kopalni Węgla Brunatnego Turów. […] Ten wyrok jest szkodliwy, krzywdzący i działa na niekorzyść Polaków. Jest bezprawny i destabilizuje system energetyczny – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mowa o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) we wrześniu 2022 roku. Ta została zaskarżona przez aktywistów środowiskowych z Niemiec i Czech.

– Czy to możliwe, by organizacje ekologiczne czy środowiskowe z Polski czy jakieś miasto zaskarżyły jakąś kopalnię czy zakład innego państwa? Czy można sobie wyobrazić ten scenariusz? Nie. W Polsce taki scenariusz się zrealizował – powiedział premier, cytowany przez ISBnews.

Zdaniem Polskiej Grupy Energetycznej, decyzja ta została podjęta “z rażącym naruszeniem prawa”. – Sąd nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji – twierdzi PGE.

Kopalnia Turów, zlokalizowana w województwie dolnośląskim, prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 roku, zmienionej w marcu 2020 roku w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 roku – podaje ISBnews.

ISBnews / Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Jakóbik: Turowskie tortury wracają przez procedury, ale wybory za pasem


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X