Lewiatan apeluje do Morawieckiego o liberalizację OZE

14 grudnia 2017, 15:00 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan przedstawiła wskazówki w zakresie działań, które jej zdaniem powinien podjąć rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Wśród rekomendacji wskazanych przez Lewiatana znalazło się kilka związanych z energetyką, w tym z odnawialnymi źródłami energii.

Lewiatan w zakresie polityki energetycznej wskazuje na potrzebę lepszej koordynacji z gospodarczymi strategiami rządu w innych obszarach.

Stanowisko Konfederacji Lewiatan

– Dotychczas nie udało się rozwiązać problemu tzw. Polski Resortowej, gdzie poszczególne obszary polityki społeczno-gospodarczej nie współgrają ze sobą, a nawet się znoszą lub sobie szkodzą. Przykładem mogą być działania w ochronie zdrowia i farmacji, które to dziedziny są na świecie ważnym motorem wysoko efektywnych inwestycji opartych o innowacje. Potrzebne są rozwiązania prawne, finansowe sprzyjające rozwojowi tej branży w Polsce i wsparcie ekspansji za granicę. (…) Gospodarka polska do wyjścia z pułapki średniego dochodu potrzebuje koordynacji wszystkich polityk przez pryzmat budowania potencjału do rozwoju gospodarczego – czytamy w stanowisku Lewiatana.

Lewiatan podkreśla potrzebę zebrania rządowej strategii w obszarze energetyki w ramach dokumentu strategicznego Polityka energetyczna Polski 2040. Mimo wielu zapowiedzi resort energii, który w nowym rządzie Morawieckiego nadal jest kierowany przez Krzysztofa Tchórzewskiego, dotąd nie przyjął takiego dokumentu.

Eksperci Konfederacji wzywają ponadto do odblokowania inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Potrzeba nowych przepisów

– Konieczna jest nowelizacja ustawy o OZE, korygująca przepisy niezgodne z wymogami Komisji Europejskiej, usprawniająca funkcjonowanie systemu aukcyjnego, wprowadzająca system cen gwarantowanych dla małych instalacji, aukcje dla instalacji hybrydowych oraz cofająca przepisy hamujące powstawanie farm wiatrowych – wyliczają eksperci Lewiatana.

W kontekście OZE Lewiatan wskazuje ponadto na potrzebę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wraz zapleczem w postaci polskiego zaplecza produkcyjnego.

Postulowane są również modernizacja ciepłownictwa w powiązaniu z programem rozwoju kogeneracji, krajowym planem termomodernizacji budynków prywatnych i publicznych oraz wdrożeniem przedstawionego w styczniu tego roku przez rząd Beaty Szydło planu walki ze smogiem.