InnowacjeWszystko

Morawiecki: Polska ma szansę uczestniczyć w rewolucji technologicznej

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Już po raz piąty przedstawiciele administracji polskiej i unijnej, państw członkowskich UE, przedsiębiorców, związków branżowych i organizacji pozarządowych spotkali się w Warszawie, by rozmawiać o jednolitym rynku UE. V Forum Jednolitego Rynku otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podczas przemówienia powitalnego wicepremier podkreślił, że czytelne reguły na jednolitym rynku są szczególnie ważne dla małych i średnich firm oraz obywateli z państw członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej, którzy są na słabszej pozycji startowej. Zauważył, że po kryzysie gospodarczym z końca poprzedniej dekady część państw UE zaczęło bronić swoich krajowych rynków.

“Przy każdej okazji zwracamy na forum europejskim uwagę jak ważne jest przestrzeganie zasad jednolitego rynku europejskiego. Chodzi szczególnie o to, by nie tworzyć dodatkowych regulacji, utrudniających wejście nowym graczom” – podkreślił wicepremier.

Wicepremier Morawiecki odniósł się również do rozwoju jednolitego rynku cyfrowego. “To duża szansa dla nas. Im bardziej ta nowa przestrzeń rynkowa będzie dostępna dla podmiotów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, tym większe są szanse na to, że UE jako całość będzie najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie” – ocenił.

Wicepremier uczestniczył także w sesji pytań i odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. udziału Polski w czwartej rewolucji przemysłowej, roli transferu technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych, roli państwa we włączaniu nowych zjawisk do gospodarki (np. gospodarki współdzielenia) czy rozwoju e-handlu.

“Polska jest suwerenna i wreszcie ma szansę uczestniczyć w rewolucji technologicznej. Ta rewolucja jest dla nas szansą, ale też zagrożeniem, jeśli ją prześpimy” – zauważył wicepremier.

W tym kontekście podkreślił znaczenie rozpoznawania trendów przyszłości, choć, jak zaznaczył, nie zawsze wiemy dokąd nas one zaprowadzą.

“Ekonomia współdzielenia, niskoemisyjność, gospodarka cyfrowa – to są pierwiosnki procesów biznesowych, które wciskają się w poszczególne sektory”.
Wicepremier odniósł się też do kwestii regulacji prawnych rynku cyfrowego. Powiedział, że powinny one istnieć, ale muszą być ostrożne i miękkie. Przestrzegł przed pułapką ich nieaktualności wobec szybko zmieniającej się technologii.

Podczas odbywających się w ramach forum dyskusji panelowych rozmawiano o gospodarce współdzielenia oraz tworzeniu rynku towarów i usług bez barier. Tematem rozmów była również nowa propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej ws. geoblokowania w transgranicznym handlu elektronicznym.

Piąte Forum Jednolitego Rynku odbyło się 3 czerwca w Warszawie, pod hasłem przewodnim: „Strategia Jednolitego Rynku – szanse dla przedsiębiorców?”. Wydarzenie zorganizowali wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Komisja Europejska.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju


Powiązane artykuły

Uznański-Wiśniewski wykonał większość polskich eksperymentów

Sławosz Uznański-Wiśniewski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonał ponad 50 procent przewidzianych badań. Na piątek przewidziano połączenie z Polską oraz...

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Załoga misji Ax-04 dotarła na stacje. Jakie zadania ich czekają?

Astronauci dotarli do stacji kosmicznej, gdzie zostali powitani. Czekają ich pracowite dni, misja zakłada liczne eksperymenty. Sławosz Uznański-Wiśniewski wykona część...

Udostępnij:

Facebook X X X