Morawiecki: Polska staje się doliną motoryzacyjną

14 czerwca 2017, 10:15 Alert
Morawiecki
Fot.: BiznesAlert.pl

Podczas spotkania prasowego z udziałem Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, został zaprezentowany wspólny raport PKO Banku Polskiego, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, dotyczący rozwoju branży motoryzacyjnej w Polsce.

Sektor motoryzacyjny stanowi bardzo ważną część polskiej gospodarki. Odpowiada za ok. 8 proc. PKB, generuje 13 proc. eksportu i daje zatrudnienie dla 10 proc. zatrudnionych w polskim przemyśle.

Branża motoryzacyjna w Polsce szybko się rozwija. W latach 2007-2016 liczba zatrudnionych w branży wzrosła niemal o połowę, o 75 proc. zwiększyła się wartość produkcji sprzedanej. Zapowiedziane w 2016 roku inwestycje w polskim sektorze motoryzacyjnym o wartości 3 mld zł oraz jego rozwój dzięki realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w kolejnych latach będą wzmacniały siłę polskiej gospodarki.

Wspólny raport Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., PKO Banku Polskiego oraz Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur: „Ile polskiego genu w polskim przemyśle motoryzacyjnym?”, zaprezentowany podczas konferencji w Warszawskich Zakładach Mechanicznych, pokazuje, że choć ostatnie polskie auto wyjechało z fabryki w 2011 r., to branża motoryzacyjna w dalszym ciągu stanowi ważną gałąź polskiej gospodarki. Odpowiada za ok. 8 proc. PKB, stanowi 13 proc. krajowego eksportu. Branża motoryzacyjna jest drugą największą gałęzią przemysłu po branży spożywczej. W 2016 r. wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 135,6 mld zł.

Dzięki nowym inwestycjom, ma szansę wesprzeć wzrost polskiej gospodarki w kolejnych latach. – W tym roku eksport polskiej branży motoryzacyjnej przekroczy 100 mld zł. Ta liczba pokazuje jak silny jest to sektor w Polsce. Produkujemy autobusy elektryczne, które jeżdżą po ulicach Hanoweru.  W zeszłym roku przyciągnęliśmy inwestycje motoryzacyjnych gigantów takich jak Daimler czy Toyota.  Na naszych oczach Polska staje się prawdziwą Doliną Motoryzacyjną – powiedział Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów.

– Polska gospodarka potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu, po to aby budować solidne fundamenty pod wzrost gospodarczy w kolejnych latach. Branża motoryzacyjna to część gospodarki, która w naturalny sposób może wspierać ten proces. Jako lider polskiego sektora bankowego, PKO Bank Polski aktywnie wspiera jej rozwój – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

– Rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami, powoduje głęboką przemianę branży motoryzacyjnej i tworzy historyczną szansę dla Polski. Nieprzypadkowo znajdujemy się dzisiaj w jednym  z zakładów, które można uznać za wizytówkę tego przemysłu. Należące do ARP Warszawskie Zakłady Mechaniczne PZL-WZM eksportują ponad 70% produkcji i z sukcesem działają od kilkudziesięciu lat. Ich świetne wyniki oraz zainteresowanie przedsiębiorców z branży inwestycjami w naszych specjalnych strefach ekonomicznych pokazują, że przemysł motoryzacyjny jest cały czas bardzo perspektywiczny. Potwierdzają to również wnioski z raportu przygotowanego we współpracy z PKO Bankiem Polskim – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Ministerstwo Rozwoju