Spotkanie Morawiecki-Pompeo: Polska dziękuję USA za sankcje wobec Nord Stream 2

15 sierpnia 2020, 13:15 Alert
flaga_pl_usa.640×300

Premier RP Mateusz Morawiecki gościł sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Warszawie. Podziękował mu za wprowadzenie sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2.

– Premier Morawiecki wyraził zadowolenie z decyzji rządu Stanów Zjednoczonych z ostatniego czasu, które dotyczą sankcji amerykańskich wobec firm, które budują gazociąg Nord Stream 2 – poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller cytowany przez Polską Agencję Prasową. – Polski rząd uważa, że budowa tego gazociągu jest dowodem na brak solidarności europejskiej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i jesteśmy zadowoleni, że działania, które wcześniej podejmował pan premier przekonujące rząd amerykański do podjęcia takich sankcji zostały zrealizowane i że rząd amerykański rozumie, że bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowo-Wschodniej jest ważne, i że Nord Stream 2 byłoby niebezpiecznym wyjątkiem od gwarancji bezpieczeństwa energetycznego.

Premier Morawiecki apelował o sankcje USA wobec Nord Stream 2 w 2018 roku. Amerykanie pracują nad projektami poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2. Zakładają one uderzenie w europejskich partnerów tego przedsięwzięcia, budząc sprzeciw części krajów europejskich obawiających się bezprawnej ingerencji USA w Europie.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Polska przekonuje USA do sankcji wobec Nord Stream 2