„Morze Śródziemne stało się grobem dla imigrantów”. Czesi apelują o interwencję NATO

11 września 2015, 08:06 Alert
Apache Helicopter Takes off from HMS Ocean During Operation Ellamy

(Prague Monitor/Patrycja Rapacka)

– NATO powinno rozpocząć operację na Morzu Śródziemnym, podczas której będą zatapiane puste statki przemycające ludzi oraz chronić wybrzeże Turcji – powiedział czeski minister finansów Andrej Babis w środę 9 września.

Dodał, że chce przedyskutować tą sprawę z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który odwiedzi Pragę w najbliższym czasie.

Babis powiedział, że zachowanie przemytników daje się porównać tylko do tego, co robią piraci somalijscy, przeciwko którym została podjęta misja Ocean Shield w 2009 roku.

Dodał, że przemytnicy zarabiają miliony euro na imigrantach, którzy są ich ofiarami. Morze Śródziemnie stało się grobem, a nikt nic z tym nie robi.

Czesi mogą pomóc wysyłając szpital polowy na granicę Turcji lub którąś z greckich wysp -zaproponował Babis.

NATO powinno budować kolejne obozy dla uchodźców w państwach, które nie mogą sobie poradzić z ich napływem. Kryzys uchodźców zdaniem czeskiego polityka wywołuje chaos w Europie. Państwo Islamskie grozi, że jego ludzie są ukryci wśród uchodźców.

Misja morska przeciwko przemytnikom pod nazwą EUNAVFOR MED została zaplanowana przez UE. Na jej końcowym etapie statki przemytnicze mają być zatapiane. Na pierwszym są gromadzone dane wywiadowcze, co do działania siatek przemytniczych. Wysłanie jednostek UE wymaga zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ, która jest negocjowana.

Babis wskazał, że UE dotąd nie podjęła żadnych konkretnych kroków. Wskazał, że akceptowanie napływu uchodźców bez poznania ich prawdziwych motywacji jest krótkowzroczne.

Powiedział, że z pewnością należy pomagać kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną, ale większość z tych ludzi szuka hojnego systemu pomocy społecznej, jaki jest w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Jego zdaniem nikt nie stawia pytań, co stanie się z Syrią, gdy tam zakończy się wojna. – Kto odbuduje ten kraj, gdy wszyscy młodzi, wykształceni ludzie wyemigrują do Niemiec? Czy ktoś z tych ludzi zechce wrócić do Syrii, czy może raczej ściągną rodziny do UE? – pyta czeski polityk. Zdaniem Babisa, Europa teraz tworzy problem, który będzie narastał w przyszłości, w związku z tym, interwencja NATO jest niezbędna.