Mosbacher: Kontrakty na LNG to zwycięstwo Polski w walce o bezpieczeństwo energetyczne

14 maja 2019, 10:15 Energetyka

– Polski kontrakt na dostawy gazu z Rosji wygasa za trzy lata, ale kontrakty na dostawy amerykańskiego LNG to zwycięstwo w walce o niezależność energetyczną- powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

– Prezydent Putin rozumie znaczenie energetyki, dlatego wykorzystuje ją jako bronią. Dzisiaj wiele krajów Unii Europejskiej jest w wysokim stopniu zależna od dostaw rosyjskiego gazu, co pozwala Rosjanom manipulować i dzielić Europę. Dlatego USA i ich sojusznicy sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2 – powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Zadeklarowała ona, że USA wspierają Europę w dążeniu do zwiększania bezpieczeństwa Europy przez zwiększanie dostępu do LNG: – Polski kontrakt na dostawy gazu z Rosji wygasa za trzy lata, ale kontrakty na dostawy amerykańskiego LNG to zwycięstwo w walce o niezależność energetyczną. W przyszłym roku USA będą w stanie zaspokoić 30 procent globalnego zapotrzebowania na LNG. Na rynku są inni gracze, jak Katar, i to jest w porządku, jesteśmy gotowi konkurować – mówiła dypomatka.

Mosbacher powiedziała, że LNG zmniejszy zależność od jednego dostawcy i obniży ceny: – Decyzja o budowie nowej jednostki w Gdańsku świadczy o tym, że polskie władze na poważnie biorą sprawę bezpieczeństwa energetycznego, w czym pomoże również gazociąg Baltic Pipe. W ostatnim czasie polskie ministerstwo energii zaprezentowało projekt strategii energetycznej, w której zaplanowano zmniejszenie zależności od węgla. USA są gotowe pomóc Polsce we wdrażaniu morskich farm wiatrowych, budowie farm fotowoltaicznych i tworzeniu polskiej elektrowni jądrowej. Amerykańskie firmy posiadają rozwiązania, które pozwolą wytwarzać więcej energii przy jednoczesnym ograniczaniu emisji. Udaje się im to dzięki innowacjom i przedsiębiorczości – powiedziała ambasador Mosbacher.