Mościcka-Dendys: Baltic Pipe pozwoli na realistyczną transformację energetyczną w Polsce

31 stycznia 2020, 14:45 Energetyka

Węgiel jest nadal dominującym źródłem wytwarzania energii w Polsce. Nasz kraj ma jednak duże ambicje rozwoju zielonych technologii i dąży do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. – To wielki proces transformacji, przed którym stoi kraj. Ze względu na skalę wyzwania Polskę czeka ewolucja, a nie rewolucja – powiedziała polska ambasador w Danii Henryka Mościcka-Dendys w artykule dla magazynu duńskiej branży naftowej i gazowniczej „Olie Gas Danmark”.

Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System
Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

W komentarzu dla branżowej organizacji, ambasador Polski w Danii przypominała, że Polska podpisała porozumienie paryskie i wspiera cele klimatyczne UE, które zostały określone w ciągu ostatniej dekady. Henryka Moscicka-Dendys powiedziała, że Polska prawie całą energię elektryczną produkuje z węgla, nadchodzi jednak czas poważnej transformacji. – Wbrew powszechnym przekonaniom i stereotypom Polska inwestuje znaczne środki w odnawialne źródła energii, a projekt strategii energetycznej polskiego rządu z 2018 roku przewiduje poważną zmianę w miksie energetycznym – stwierdziła Henryka Mościcka-Dendys.

Podkreśliła, że Polsce trudno będzie odejść od węgla na rzecz OZE.-  Bądźmy szczerzy. Przy obecnej technologii nie można tak łatwo przejść na zieloną energię i przełączyć nasz system energetyczny z węgla bezpośrednio na odnawialne źródła energii – wyjaśnia Henryka Moscicka-Dendys.

Podkreśliła, że gaz i energia odnawialna idą w parze. – W porównaniu z węglem, gaz emituje 60 procent mniej CO2. Gaz jest elastycznym rozwiązaniem na obszarach miejskich i może również odgrywać istotną rolę w sektorze transportu – przyznaje ambasador, wyjaśniając, że gaz ziemny dla Polski będzie pochodzić z krajowych złóż, norweskich, a także być może z Danii. Z Norwegii trafi on do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe.

Zapytana co oznacza transformacja dla polskiej gospodarki, ambasador podkreśliła, że ​​ważnym jest, aby realizować transformację energetyczną w realistycznym tempie. – Aby wprowadzić taką transformację energetyczną, musimy przekształcić nie tylko sektor energetyczny, ale całą naszą gospodarkę. Wyzwanie to dotyczy nie tylko Polski, ale także wielu krajów na całym świecie. Zmiana klimatu jest globalnym wyzwaniem, dlatego nie możemy ryzykować, że część z krajów zrezygnuje ze zwalczania zmian klimatu. Dlatego zmiany muszą być ewolucyjne, a nie rewolucyjne – zakończyła.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Dofinansowanie Baltic Pipe zmniejsza ryzyko