23 marca 2022 roku rozpoczęło się ministerialne spotkanie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Głównym tematem obrad były nowe wyzwania w bezpieczeństwie energetycznym oraz globalne działania na rzecz czystej energii.
Anna Moskwa podczas spotkania MAE
Minister klimatu i środowiska przedstawiła działania, które zostały podjęte przez Polskę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz odcięcia się od rosyjskiego gazu.
– Polska od lat konsekwentnie podejmuje takie kroki jak m.in.: brak przedłużenia kontraktu z Gazpromem, ścisła współpraca z Danią i Norwegią przy realizacji projektu Baltic Pipe, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, podpisanie nowych kontraktów ze zdywersyfikowanymi dostawcami, takimi jak USA czy Katar. Wszystkie te działania prowadzą do wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności naszego systemu energetycznego – powiedziała Anna Moskwa.
Minister wspomniała również, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, które posiadają obowiązkowe zapasy gazu. – Od lat orędujemy też w UE ws. rozbudowy infrastruktury gazowej. Brak wsparcia jest jedną z głównych barier przyspieszenia procesu inwestycyjnego – dodała minister.
Zdaniem minister, szybsze przejście na czystą energię jest możliwe, jednak wymaga solidarnego działania wszystkich krajów.
– Dziś potrzebujemy solidarności, determinacji i długoterminowej polityki z jasnymi celami. Nasz system bezpieczeństwa został naruszony. Zależność Europy od niestabilnego dostawcy, wykorzystującego energię jako broń do zabijania ludzi, musi się definitywnie skończyć – powiedziała Anna Moskwa.
Polska minister uczestniczyła również w dyskusjach z przedstawicielami USA, Wielkiej Brytanii i Japonii oraz dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem. Głównym tematem rozmów Anny Moskwy było między innymi bezpieczeństwo energetyczne.
– W świetle rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, wykorzystanie energii jądrowej może stać się kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie – stwierdziła Moskwa.
– Działania stabilizujące rynki ropy i gazu w sytuacji wojny są potrzebne natychmiast. Polska docenia odważne decyzje wielkich brytyjskich koncernów paliwowych o wycofaniu się z Rosji, mimo wysokich kosztów – zauważyła minister klimatu i środowiska.
Opracował Aleksander Tretyn
Moskwa: Osiągnięcie celów Fit for 55 jest dzisiaj niemożliwe