Moskwik: Okres przejściowy w Chinach a energetyka

5 sierpnia 2015, 13:40 Energetyka

KOMENTARZ

Kamil Moskwik

Współpracownik BiznesAlert.pl

Bessa, inaczej rynek niedźwiedzia, określa długotrwały spadek kursów papierów wartościowych lub cen towarów notowanych na giełdzie. Według Finicial Times ten okres rozpoczyna się w Chinach. Niewątpliwie w Państwie Środka nastąpiło spowolnienie gospodarcze, które będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora energetycznego.

Opublikowane wczoraj dane indexu PMI dla przemysłu w Chinach potwierdzają spowolnienie chińskiej gospodarki. Zaznaczmy, że index PMI (Purcgasing Managers Index) jest wskaźnikiem aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w danym kraju. Powstaje one na bazie anonimowych ankiet, które są wysyłane do managerów na całym świecie, odpowiadają oni na pytania dotyczącej swojej branży. Poddają ocenie w jakim stopniu zmieniła się sytuacja w branży w relacji do poprzedniego miesiąca pod kątem nowych zamówień, poziomu produkcji, dostaw zapasów oraz zatrudnienia. Występują trzy stopnie oceny: lepsza, gorsza lub taka sama. Indeks PMI obliczany jest jako średnia ważona z utworzonych na podstawie otrzymanych odpowiedzi subindeksów, które koryguje się o czynniki sezonowe. Odzwierciedla procentową liczbę wskazań osób, które brały udział w ankiecie. W skrócie można powiedzieć, że PMI na poziomie 50 pkt, oznacza, że liczb respondentów po stronie lepiej i gorzej była taka sama.[1]

1Rys. 1 Zmiana Indexu PMI (08.2014-07.2015)

Źródło: opracowanie własne na podstawie tradingeconomics.com

 

Opublikowane wczoraj(03.08) dane określają PMI dla przemysłu w Chinach na poziomie 47,8 punktów. Powyższy wykres pokazuję zmianę indexu od sierpnia 2014 do lipca bieżącego roku (wartość za lipiec została wpisana na podstawie danych z money.pl).  Zaznaczmy, że każdy wynik poniżej 50 punktów pokazuje, że nastroje w przemyśle są złe. Można wysnuć oczywisty wniosek, że większość menadżerów biorących udział w ankiecie spodziewa się spowolnienia w gospodarce. Pamiętajmy także, że Index PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury, sektor produkcyjny ma częściowy udział w PKB, ale ważnym są procesy w nim zachodzące które są ściśle związane z cyklem koniunktury. Wskazania PMI nie dotycząc tylko sektora produkcyjnego, ale przede wszystkim całej gospodarki.

W 2014 roku PKB Chin rosło w tempie 7,4 procent. Jest to najsłabszy wynik od 24 lat, wszystko wskazuje na to, że negatywna tendencja będzie się utrzymywać. Warto przypomnieć, że w 1990 roku Zachód nałożył na Chiny sankcje gospodarcze za masakrę na placu Tiananmena. Spowodowało to, że gospodarka Państwa Środka zwolniła bardziej niż planowano. Obecnie sytuacja się powtarza, obserwujemy wyhamowanie gospodarcze Chin. W marcu bieżącego roku chiński rząd obniżył docelowy poziom tempa wzrostu gospodarczego do poziomu 7%. [2]

2Rys.2 Roczne tempo wzrostu PKB w Chinach

Źródło: opracowanie własne na podstawie tradingeconomics.com

 

Istnieje silna korelacja pomiędzy zużyciem energii a zmianami PKB w Chinach. Bardzo dobrze tą zależność przedstawia poniższy wykres.

3
Rys.3 Procentowe zmiany wzrostu PKB, zużycia energii, ropy naftowej oraz węgla w Chinach

Źródło: opracowanie własne na podstawie: BP Statistical Rewiew 2014, USDA Economic Research data

 

Analizując wykres zauważamy, że zużycie energii, ropy naftowej, węgla oraz poziom PKB mają podobne wzrostowe oraz spadkowe. W rzeczywistości zmiany zużycia surowców lekko wyprzedzają  analogiczne zmiany PKB. Dokonując analizy można stwierdzić, że w momencie zmian w zużyciu surowców, poziom PKB także będzie się zmieniał w podobnym kierunku. Korelacja jest bardzo widoczna, można na jej podstawie przewidzieć tendencję zmian PKB.

W 2014 roku zużycie ropy naftowej w Chinach wyniosło 12,4% światowej konsumpcji surowca, natomiast węgla, aż 50,6%. Liczby pokazują jak ogromny wpływ na rozwój gospodarki ma zużycie surowców. Chiny powtarzają drogę rozwoju przemysłu opartą na przemyśle ciężkim. W przeszłości podobną drogą poszły dzisiejsze światowe potęgi (Wielka Brytania, USA oraz Niemcy). Czy eksperyment się powiedzie? Pokażą kolejne lata. Na razie obecna sytuacja gospodarcza oznacza okres przejściowy, w którym powinniśmy się spodziewać umiarkowanego wzrostu gospodarczego.

Bibliografia:

[1] http://finansopedia.forsal.pl/wiki/PMI

[2] http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gospodarka-chin-slabnie-kolejne-dane-to,220,0,1872092.html