AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaInfrastrukturaRopa

Ukraina liczy na nowy most energetyczny do Polski. Apel o powrót Odessa-Brody-Gdańsk

Debata w trakcie kongresu POWERPOL. Fot. Jacek Perzyński/BiznesAlert.pl

Minister Miłosz Motyka ocenił, że po zakończeniu wojny handel energią z Ukrainą zyska na stabilności. Ukraińcy liczą na nowy most energetyczny. Pojawił się także apel o powrót projektu ropociągu Odessa-Brody Gdańsk.

W ramach debaty o przyszłości energetyki na kongresie POWERPOL został poruszony temat importu energii do Polski. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka powiedział, że nie wyklucza większego wykorzystanie takiego rozwiązania. – Import energii nie jest absolutnie zjawiskiem negatywnym – powiedział.

Na pytanie Biznesalert.pl o potencjał importu energii z Ukrainy dodał, że sytuacja w tym kraju jest nieprzewidywalna, a zatem ciężko uznać ten kierunek za stabilny. Wyraził jednak nadzieję, że wojna skończy się jak najszybciej, w sposób pomyślny dla Ukrainy, zwiększając stabilność. Yaroslav Demchenkov, wiceminister ds. integracji europejskiej w ministerstwie energetyki Ukrainy stwierdził, że współpraca energetyczna w tym zakresie jest istotna a Ukraińcy czekają na rozstrzygnięcie w sprawie kolejnego mostu energetycznego do Polski.

– Synchronizacja sieci przebiegła bardzo sprawnie – powiedział minister Motyka oceniając kompatybilność sieci energetycznej Polski i Ukrainy.

Pojawił się także wątek ropociągu z Ukrainy do Polski. Piotr Woźniak, były prezes PGNiG. – Rurociąg jest nam jako Polsce potrzebny – powiedział o projekcie Odessa-Brody-Gdańsk. – Ma on sens i rację bytu – ocenił. Projekt ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk zakłada transport ropy przez Morze Czarne i Ukrainę do Polski. Wymaga jednak budowy połączenia Brody-Gdańsk, które jest rozważane od czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego bez rozstrzygnięcia. Mimo to polsko-litewsko-ukraińska spółka Sarmatia mająca go realizować wciąż istnieje.

Marcin Karwowski / Wojciech Jakóbik

Smoleń: Redukcja emisji CO2 w Polsce może sięgnąć do 2040 roku około 70 procent (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Mercosur dzieli winiarzy. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X