Rząd chce uczynić prosumentami małe i średnie firmy

30 maja 2019, 12:45 Alert

Projekt poszerzający status prosumenta o małe i średnie firmy przyjął Stały Komitet Rady Ministrów – powiedziała w czwartek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według szefowej MPiT za dwa tygodnie powinien się nim zająć rząd.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
„Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta dzisiaj przez Stały Komitet Rady Ministrów przede wszystkim rozszerza prosumencką Polskę” – wskazała Emilewicz. Dodała, że to realizacja zapowiedzianego w styczniu programu Energia plus. „Rozszerzamy status prosumenta na małych i średnich przedsiębiorców. I to jest najważniejsza zmiana w tej ustawie” – powiedziała.
Obecnie, jak wskazała, status ten może uzyskać właściciel domu jednorodzinnego, ale nie przedsiębiorca. „Przedsiębiorca, który założy instalację fotowoltaiczną będzie miał nie tylko prąd na swoje potrzeby. Ale także, jeśli wyprodukuje go w nadmiarze, będzie mógł go oddać do sieci dystrybucyjnych po to, aby w czasie, gdy słońce nie będzie świecić, móc go kupić z sieci ze znacznym opustem” – zaznaczyła minister. Według Emilewicz „do dwóch tygodni projekt powinien trafić na Radę Ministrów”. „Mam nadzieję w lipcu parlament przyjmie nowelizację” – powiedziała.
Polska Agencja Prasowa