MSZ rozmawia z kandydatami na kanclerza Niemiec o Nord Stream 2 i węglu

20 lipca 2021, 08:30 Alert
MSZ
Siedziba MSZ w Warszawie. Fot. MSZ

Polski resort spraw zagranicznych prowadzi rozmowy z potencjalnymi kandydatami na kanclerza Niemiec, w tym z kandydatką Zielonych Annaleną Baerbock. Wśród tematów pojawiły się sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 i odejście od węgla w Europie.

– Budowa jest na finiszu, choć niezakończona, ale uruchomienie gazociągu w zgodzie z prawem europejskim jest absolutnie kwestią otwartą i nieprzesądzoną. Rozmawiamy o tym z otoczeniem kandydatki Zielonych na kanclerza Annaleną Baerbock, z którym jesteśmy w stałym kontakcie, w najbliższym czasie o tej sprawie będzie z nią także rozmawiać minister Rau (Zbigniew, minister spraw zagranicznych – przyp. red.) – zdradził wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Minister zdradza również, że MSZ rozmawia z Arminem Laschetem, liderem CDU, który może zostać następcą kanclerz Angeli Merkel.  – Zieloni rozumieją, że zbyt forsowna transformacja energetyczna i skokowy wzrost cen energii doprowadziłyby do odwrócenia polskiego społeczeństwa od ochrony środowiska. Tego nikt by nie chciał. Przecież także Armin Laschet podkreśla, że w tym procesie nie można zgubić konkurencyjności niemieckiej gospodarki, dlaczego więc mielibyśmy abstrahować od wpływu transformacji na gospodarkę Polski? – mówił Szynkowski vel Sęk w Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita/Wojciech Jakóbik