Mucha: Rośnie zapotrzebowanie na gaz. 20 mld m sześc. rocznie to nieodległa perspektywa

8 maja 2019, 12:30 Energetyka

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha wystąpił podczas konferencji GAZTERM pod patronatem BiznesAlert.pl. Zapowiedział dalszy wzrost zużycia gazu w Polsce.

Prezes PGNiG OD Henryk Mucha Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PGNiG OD Henryk Mucha na konferencji Gazterm Fot. BiznesAlert.pl

– Przyznał, że istnieją różne prognozy zapotrzebowania na gaz. – Polska na mapie gospodarczej Europy jest powiązana z rynkiem Europy Zachodniej. To, co dzieje się tam, ma znaczenie dla nas. To rozwój gospodarczy powoduje, że rozwija się dziś rynek gazu w Polsce.

– W 2017 roku zużyliśmy około 17,7 mld m sześc. gazu. Znalazłem dane w BP Statistical Review mówiące o 19 mld m sześc. w 2017 roku. Te dane pokazują, że zapotrzebowanie na gaz jest coraz większe. Potrzebujemy wysiłku, aby tego wzrostu nie przeoczyć zwłaszcza na tych rynkach, które nie są wcale nowe – wskazał gość konferencji. – Mam na myśli przede wszystkim sektory, jak ogrzewanie dla budownictwa jednorodzinnego, jak produkcję ciepła dla odbiorców zbiorowych, dla społeczności lokalnej, a dokładnie jednostek samorządu terytorialnego oraz klastrów energii. Mam wreszcie na myśli przemysł dla celów technologicznych, jak również transport drogowy i morski. Nasza aktywność w tym zakresie jest coraz większa.

– Myślę, że 20 mld m sześc. zużycia gazu rocznie to wcale nie tak odległa perspektywa – ocenił Mucha.

– Gaz stanowi dzisiaj 16 procent wytwarzania energii. Średnia europejska oscyluje na poziomie 24 procent. Warto ten wskaźnik podnieść. Podmioty Grupy PGNiG podejmują już działania w tym zakresie. Będziemy budować nowe elektrociepłownie gazowe. Gaz daje elastyczność i wpisuje się w rewolucję LNG w Polsce i na świecie. Kluczowym elementem jest terminal LNG w Świnoujściu dający nowe możliwości, które mają bezpośredni wpływ na portfolio naszej spółki. Mam na myśli komercyjne bunkrowanie statków, które realizujemy od stycznia tego roku wspólnie z Lotosem w Gdańsku. Myślę, że ten rynek będzie się bardzo dynamicznie rozwijał – zapewnił Mucha.

– Jeszcze większym wyzwaniem będzie upowszechnienie i skomercjalizowanie kolejnego produktu powstającego w toku regazyfikacji, czyli chłodu. To źródło dodatkowych przychodów i poprawy efektywności kosztowej działalności LNG – ocenił Henryk Mucha. – Mamy cztery miliony gospodarstw domowych w Polsce z czego tylko milion korzysta z gazu, więc jest tu wielki potencjał i nasza działalność za nim podąża.

– Te działania są kołem zamachowym gospodarki naszego kraju. Będą się przyczyniać do upowszechnienia paliwa gazowego jako ekologicznego i w dobrej cenie. Cena gazu nie wzrasta. Jesteśmy na tym samym poziomie, co w 2018 roku. Ceny pozostałych paliw wzrastają. Doceniają to nasi klienci. Coraz więcej z nich wybiera gaz – powiedział gość konferencji.

– Wygoda, świadomość ekologiczna i koszty to elementy decydujące dziś o wyborze paliwa gazowego bądź innych rozwiązań, jak fotowoltaika, rekuperacja, czy pompy ciepła. Klienci wybierający te rozwiązania nie rezygnują z gazu. W tę stronę będzie podążać nasza oferta i nasze portfolio – powiedział prezes PGNiG OD.