Rujnujący spadek światowych cen ropy wymusza na inwestorach sektora węglowodorów poważne ograniczenia wydobycia i inwestycji w nowe projekty. W takich okolicznościach z poszukiwań gazu i ropy z łupków w Polsce wycofał się ostatni światowy koncern amerykański, Chevron Corp.
Portal Biznes Alert.pl zwrócił się do eksperta Klubu Jagiellońskiego, Pawła Musiałka, o opinię, jak należy rozumieć motywy, które skłoniły Chevron do wycofania się z projektu łupkowego w Polsce?
– Decyzja o wycofaniu z poszukiwań wynikała zapewne z obniżenia perspektyw sukcesu eksploatacji gazu łupkowego w Polsce, które spowodowały że projekt w naszym kraju spadł w biznesowym portfolio Chevronu poniżej punktu progowego – uważa ekspert – Gdyby perspektywy były bardzo obiecujące, to nawet pogorszenie wyników finansowych nie wpłynęłoby na zahamowanie poszukiwań.
Oczywiście pojawia się pytanie, czy rezygnacja Chevronu będzie rzutować na całą kampanię poszukiwania gazu i ropy z łupków w Polsce, czy też może lepiej, że poszukiwania będą prowadzić tylko polskie firmy. Nasz rozmówca ocenia, że decyzja o opuszczeniu naszego kraju przez amerykański koncern ma wymiar symboliczny. – Chevron był ostatnim wielkim koncernem, który poszukiwał gazu łupkowego w Polsce. Nie należy przypuszczać, żeby ta decyzje była decydująca o porażce polskich łupków, ale niewątpliwie rezygnacja Chevrona zmniejsza szansę na sukces, ponieważ polskie firmy poszukujące gazu niekonwencjonalnego nie są w stanie udźwignąć ciężaru finansowego poszukiwań.