Nadal nie ma rozstrzygnięcia ws. niemieckich protestów wobec portu kontenerowego w Świnoujściu

19 kwietnia 2024, 07:00 Alert

Nadal nie wiadomo jaki będzie los niemieckich odwołań wobec decyzji środowiskowej o porcie kontenerowym w Świnoujściu

Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Niemiecka organizacja Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern (BLV) oraz dwie polskie złożyły w listopadzie 2023 roku odwołanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) w związku z decyzją o oddziaływaniu na środowisko portu kontenerowego w Świnoujściu wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Redakcja BiznesAlert.pl dowiedziała się, ze nadal nie ma rozstrzygnięcia w sprawie tych odwołań. — Obecnie trwa weryfikacja całości akt sprawy dotyczącej postępowania odwoławczego od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z 10 października 2023 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa Terminala Kontenerowego w Porcie Zewnętrznym w Świnoujściu”. Z uwagi na obszerną dokumentację i złożoność sprawy, a także czynności podejmowane przez strony postępowania, nie jest możliwe na tym etapie określenie daty wydania decyzji kończącej prowadzone postępowanie odwoławcze – tłumaczy GDOŚ.

Niemiecka organizacja Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern (BLV) przy wsparciu niemieckiej gminy Heringsdorf zamierza uniemożliwić powstanie trzeciego polskiego portu kontenerowego. Przedstawiciele organizacji zapowiedzieli już skargę sądową, jeśli ich odwołanie nie zostanie rozstrzygnięte, z ich perspektywy pozytywnie.

Aleksandra Fedorska

Marszałkowski: Polska odwraca się plecami do Bałtyku, chociaż bierze z niego coraz więcej