Naimski: Baltic Pipe będzie miał przepustowość 10 mld m sześc. gazu rocznie

28 grudnia 2021, 12:15 Energetyka
Baltic Pipe. Fot. Gaz-System/Twitter.
Baltic Pipe. Fot. Gaz-System/Twitter.

– Trzy miesiące przed wygaśnięciem kontraktu jamalskiego zostanie uruchomiony Baltic Pipe. Przepustowość nowego gazociągu jest praktycznie równa z przepustowością kontraktu jamalskiego – wspomniał Piotr Naimski.

Gazociąg Baltic Pipe zastąpi Gazociąg Jamalski

– Realizujemy strategię różnicowania źródeł dostaw gazu dla polskiej gospodarki. Gazociąg Baltic Pipe będzie miał przepustowość 10 mld m sześc. gazu rocznie i to jest w zasadzie dokładnie tyle, ile teraz kupujemy na podstawie długoterminowego kontraktu od rosyjskiego Gazpromu. Ten kontrakt wygasa z końcem 2022 r. i trzy miesiące wcześniej zostanie uruchomiona możliwość dostaw z norweskiego szelfu – powiedział w rozmowie z „Do Rzeczy”

Piotr Naimski zaznaczył również, że wcześniej ustalony termin uruchomienia bloku jądrowego, czyli 2033 rok jest terminem trudnym, ale realnym. – Raport środowiskowy jest gotowy i będzie wkrótce składany. Jednym słowem, choć te prace przygotowawcze są prowadzone w sposób mało widoczny dla opinii publicznej, to realnie przybliżają moment strategicznych decyzji rządu – wspomniał wiceminister

Opracował Aleksander Tretyn

Rosjanie oskarżają Polskę i Niemcy za rewers na Jamale, bo mogą grać na dalszy wzrost cen