BezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.InfrastrukturaOpinie

Naimski: Prezydent Kaczyński był przekonany, że bezpieczeństwo dostaw energii to podstawa suwerenności

Piotr Naimski. Fot. BiznesAlert.pl

Piotr Naimski. Fot. BiznesAlert.pl

– Prezydent Lech Kaczyński od początku swojej prezydentury był przekonany, że bezpieczeństwo i stałość dostaw energii jest podstawą suwerenności oraz niezbywalnym elementem polskiej niepodległości. Od pierwszych dni prezydent Kaczyński zdecydował, że trzeba się uwolnić od dominującej pozycji rosyjskiego dostawcy Gazpromu – powiedział Piotr Naimski w TV Republika.

Bezpieczeństwo i stałość dostaw energii to podstawy suwerennego państwa

Piotr Naimski zaznacza, że rozważane były dwie lokalizacje gazoportu – Gdańsk i Świnoujście. Jednak Jarosław Kaczyński stwierdził, iż ze względów strategicznych inwestycja ta powinna powstać w Świnoujściu.

– Drugim elementem strategii dywersyfikacyjnej była budową gazociągu, który łączyłby złoża norweskie na Morzu Północnym z Polską – kontynuuje Naimski. W celu budowy gazociągu, prezydent Kaczyński poczynił kroki, powołując w swojej kancelarii zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego.

– Z pozycji Kancelarii Prezydenta staraliśmy się obserwować, co robił rząd PO w latach 2008-2009, do wiosny 2010 roku i to były rzeczy przerażające, bo mogliśmy obserwować przygotowania do porozumienia zawieranego przez wicepremiera Pawlaka z Rosjanami dotyczącymi kwestii gazowych – wspomina Naimski.
Polityka energetyczna w czasach kadencji PO nie dotyczyła jednak tylko kwestii związanych z gazem, lecz również miała ingerować w funkcjonowanie sieci elektroenergetycznych.

– Byliśmy alarmowani przez panią Kasprzyk, prezes Polskich Sieci Energetycznych, o przygotowaniach do połączenia elektroenergetycznego Polski z Kaliningradem i z Białorusią, które miało związać polską energetykę ze źródłami energii będącymi w rękach Rosjan. To zostało zatrzymane – zaznacza minister.
Pod koniec 2022 roku, zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który przyczyni się do uniezależnienia Polski od Rosyjskiego gazu. Jak zaznacza minister Naimski, budowa tego połączenia również jest związana z szeroko rozumianą strategią niezależności energetycznej, którą podkreślał Lech Kaczyński.

Niezależna.pl/BiznesAlert.pl

Naimski: Kontrakt z Rosją wygasa w grudniu 2022 roku i kończymy


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...

Rosja zaatakowała polską fabrykę. Drony uderzyły w Grupę Barlinek

Drony uderzyły w fabrykę Barlinek, produkującą warstwy podłogowe. Fabryka znajduje się na Ukrainie. Są ranni, w tym dwóch ciężko poparzonych....

Udostępnij:

Facebook X X X