Naimski: Sankcje USA wobec Rosji zgodne z interesem Polski

27 lipca 2017, 19:00 Energetyka
Piotr Naimski
fot. naimski.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski pozytywnie ocenił plan nałożenia na Rosję nowych amerykańskich sankcji. W rozmowie z Wiadomościami TVP 1 powiedział, że decyzja Waszyngtonu jest „zgodna z polskim interesem”.

W we wtorek 26 lipca amerykańska Izba Reprezentantów zdecydowaną większością głosów opowiedziała się za wprowadzeniem nowych restrykcji wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt musi jeszcze zaaprobować Senat, następnie trafi do prezydenta.

W dokumencie wskazano m.in., że Stany Zjednoczone będą nadal sprzeciwiać się budowie gazociągu Nord Stream 2 ze względu na jego „szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo energetyczne unijnego rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej”. Wspierane mają być także reformy energetyczne na Ukrainie.

Stany mają również kontynuować eksport zasobów energetycznych. Ma to pomagać w stworzeniu miejsc pracy w USA, wspierać sojuszników tego kraju i wzmacniać jego politykę zagraniczną.

W rozmowie z Wiadomościami TVP 1 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że decyzja Izby Reprezentantów w sprawie nałożenia nowych sankcji na Rosję jest sprzeciwem wobec dominacji Rosjan jako dostawcy gazu w Polsce i naszym regionie. – Można powiedzieć, że działanie amerykańskich polityków jest zgodne z polskim interesem – powiedział Naimski.