Naimski: Nie ma planów łączenia firm energetycznych

10 maja 2016, 16:45 Alert
Piotr Naimski

(Polska Agencja Prasowa)

Obecnie nie ma na stole planów łączenia firm energetycznych. Konieczne jest natomiast zintegrowanie gospodarki surowcowej z energetyką – poinformował podczas panelu na kongresie Energia21 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

„Nie ma takich planów na stole. Mamy teraz problemy innego rodzaju, w tym problem konieczności zintegrowania gospodarki surowcowej z energetyką” – odpowiedział zapytany, czy rozważane jest łączenie spółek energetycznych. „Tym musimy się w pierwszej kolejności zajmować” – dodał.

Pod koniec lutego ówczesny wiceminister Skarbu Państwa, Henryk Baranowski powiedział w sejmie, że MSP nie prowadzi prac analitycznych dotyczących fuzji PKN Orlen, Lotosu, PGNiG-u. – Odpowiadając wprost informuje, że MSP nie prowadzi prac analitycznych dotyczących obszaru ropy i gazu” – powiedział wówczas.

Jak podawała Polska Agencja Prasowa, w połowie stycznia minister Jackiewicz informował, że MSP rozpoczęło wstępne prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Dodał wówczas, że resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych, ale nie chciał przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji, i w czy w ogóle mogłoby dojść do tego połączenia.