AlertWszystko

Najwięksi gracze naftowi nie chcą ograniczać wydobycia

ropa

(Reuters/RIA Novosti/Kommiersant/Interfax/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Zdaniem saudyjskiego ministra spraw zagranicznych Adela al-Jubeira, Rijad ,,nie jest gotowy” do redukcji wydobycia ropy naftowej.

– Jeśli pozostali wydobywcy chcą ograniczyć bądź zamrozić poziom wydobycia ropy, może to zmniejszyć nadpodaż, aczkolwiek Arabia Saudyjska nie jest przygotowana na zmniejszenie produkcji – stwierdził w wywiadzie dla AFP al-Jubeir.

– Cena ropy będzie dyktowana przez popyt i podaż, oraz przez siły rynkowe. Królestwo Arabii Saudyjskiej będzie broniło swoich udziałów i to musimy podkreślić – dodał.

Jak wynika z danych Joint Organization Data Initiative (JODI), w 2015 roku Rijad zwiększył eksport ropy o 4 procent do 7,39 mln baryłek dziennie, w porównaniu z 7,11 mln baryłkami dziennie w 2014 roku. W grudniu ubiegłego roku eksport wyniósł 7,5 mln baryłek dziennie wobec 7,7 mln baryłek dziennie w listopadzie.

W grudniu Saudyjczycy wydobywali dziennie 10,1 mln baryłek dziennie wobec 10 mln, które były osiągane przez 10 miesięcy z rzędu. W listopadzie wskaźnik ten wyniósł 10,186 mln baryłek dziennie.

Od listopada 2014 roku wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej wzrosło o 5,6 procent a eksport o 2,6 procent.

Jak informował 16 lutego BiznesAlert.pl podczas spotkania Arabii Saudyjskiej, Kataru, Rosji i Wenezueli w Doha doszło do uzgodnienia planu zamrożenia wydobycia ropy naftowej na poziomie ze stycznia tego roku.

Zdaniem saudyjskiego ministra ropy Aliego al-Naimiego zamrożenie wydobycia surowca przez wspomniane państwa oznacza ,,początek procesu”, w ramach którego w najbliższych miesiącach mogą być podjęte nowe kroki. Jego celem jest ,,stabilizacja i poprawa sytuacji na rynku”.

Załamanie rynku ropy zbliża państwa, które różnią się w pozostałych kwestiach. Spadek dochodów z tytułu sprzedaży ropy dotknął zarówno Moskwę jaki Rijad, Caracas oraz Oslo i to, zdaniem niektórych analityków, zwiększa szanse na umowę nieograniczającą się tylko do sfery naftowej, obejmującą kwestie polityczne takie jak wojny w Syrii i Jemenie.

17 lutego Iran zadeklarował, że będzie się sprzeciwiał każdemu planowi, który godziłby w jego wydobycie ropy naftowej. – Proszenie Iranu o zamrożenie wydobycia jest nielogiczne. Kiedy byliśmy objęci sankcjami, niektóre państwa wzmożyłyprodukcję i to doprowadziło do wzrostu cen – powiedział przedstawiciel irański w kartelu OPEC Mehdi Asali. – W obecnych warunkach, gdy nasze wydobycie jest znacznie poniżej potencjału, nie można oczekiwać, że dodatkowo zmniejszymy jego poziom – dodał.

Jak poinformowała agencja RIA Novosti powołując się na informacje przedstawiciela irackiego ministerstwa ropy Asema Jihada podczas spotkania 17 lutego w Teheranie ministrowie ropy Iranu, Iraku, Wenezueli i Kataru nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie ,,zamrożenia” w 2016 roku poziomu wydobycia w celu wsparcia cen ale są gotowi do dalszych konsultacji dla znalezienia optymalnych rozwiązań.

Ponadto podczas konferencji Arktika-2016 rosyjski wiceminister energetyki Kirył Mołodcow poinformował, że osiągnięte z OPEC porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy na poziomie ze stycznia. Jednocześnie przedstawiciele rządu nie wykluczają wzrostu wydobycia w Rosji o 1,9 procent do końca roku. Według Mołodcowa w Rosji ,,istnieje tendencja wzrostu wydobycia i możemy ją utrzymać”.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X