Największe firmy serwisujące wydobycie węglowodorów wychodzą z Rosji

21 marca 2022, 17:30 Alert

Firmy Schlumberger i Halliburton ogłosiły oficjalnie 19 marca, że wstrzymują swoją działalność w Rosji. Decyzja obejmuje przede wszystkim nowe inwestycje i dostarczanie technologii. Obie firmy są zdecydowanie przeciwne rosyjskiej inwazji militarnej na Ukrainę. Będą one ściśle przestrzegać sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone przeciwko Rosji jako agresorowi.

Gazociągi. Źródło: freepik
Gazociągi. Źródło: freepik

Według komunikatu Schlumberbera, firma natychmiast zawiesiła nowe inwestycje i dostawy technologii niezbędne w Rosji. – Jesteśmy głęboko skoncentrowani na zdrowiu, bezpieczeństwie i ochronie naszych pracowników, kolegów i ich rodzin na Ukrainie. (…). Bezpieczeństwo i ochrona są podstawą naszego przedsiębiorstwa. Wzywamy do zaprzestania konfliktu i przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju w regionie – powiedział dyrektor generalny firmy Olivier Le Peuch.

Schlumberger jest największym na świecie usługodawcą serwisowym dla eksploatacji pól węglowodorowych. Pracuje w niej ponad 126 tys. osób ze 160 krajów. Prowadzi 25 światowych ośrodków badawczych. Schlumberger obecnie prowadzi prace serwisowe w ponad 120 krajach.

Z Rosji wycofał się także Halliburton, drugi globalny gigant sektora serwisowania przemysłu wydobycia gazu i ropy. Nieco wcześniej Halliburton wstrzymał przekazywanie do Rosji części urządzeń do odwiertów i badań oraz produktów objętych sankcjami.
Prezes Halliburton Jeff Miller podkreślił: – Wojna na Ukrainie bardzo nas przygnębia. Zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji mamy wielu miejscowych pracowników. Konflikt ma ogromny wpływ na tych naszych ludzi, ich rodziny i bliskich w całym regionie.Od początku tego konfliktu priorytetowo traktowaliśmy bezpieczeństwo pracowników. Postępujemy zgodnie ze wszystkimi sankcjami.

Halliburton podkreślił, że nie ma w Rosji „aktywnych spółek joint venture.”

AP/AFP/Teresa Wójcik