AlertEnergetykaGaz.

Największy gazociąg na świecie powstanie, o ile u wrót Europy nie wybuchnie wojna o złoża i nie tylko

Spawanie gazociągu. Fot. Flickr

Spawanie gazociągu. Fot. Flickr

Projekt gazociągu EastMed szacowany na sześć mld euro może połączyć złoża Morza Śródziemnego pod wodami Cypru i Izraela ze Starym Kontynentem już w 2025 roku, o ile wcześniej nie wybuchnie wojna z Turcją o złoża tego akwenu.

Memorandum o współpracy z 2017 roku podpisane przez Cypr, Grecję, Turcję Izrael oraz Komisję Europejską zakłada przygotowanie studium opłacalności budowy gazociągu ze złóż pod wodami Cypru i Izraela z rynkiem Unii Europejskiej przez terytorium greckie. Grecko-włoskie joint-venture IGI Poseidon (DEPA i Edison) zawarło w marcu 2021 roku porozumienie z firmą Israel Natural Gas Lines Company o wspólnym przygotowaniu infrastruktury pozwalającej przyłączyć planowany gazociąg do istniejącej infrastruktury między Grecją a Włochami.

Cypryjczycy, Grecy i Izraelczycy podpisali porozumienie o budowie EastMed, ale do tej pory nie ruszyły prace w tym kierunku, więc porozumienie firm może oznaczać krok naprzód. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść w 2022 roku i pozwolić na ukończenie budowy w 2025 roku. Gazociąg miałby początkowo osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie z opcją jej podwojenia.

Minister energetyki Izraela Yuval Steinitz powiedział Cypryjskiej Agencji Prasowej, że jego kraj „posiada znaczną nadwyżkę gazu”. – Mamy wystarczająco dużo gazu by zbudować nie jeden EastMed, ale razem z Cyprem moglibyśmy zbudować nawet dwa lub trzy takie gazociągi – ocenił. Jego zdaniem projekt EastMed został zaplanowany jako źródło dywersyfikacji dostaw gazu w Europie i alternatywa do importu z Rosji. Jego zdaniem gaz EastMed mógłby docierać nawet do Europy Środkowej.

Na drodze do realizacji tego planu mogą stanąć poczynania Turcji, która kontynuuje odwierty w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Śródziemnym. Strony porozumienia o EastMed uważają te działania za nielegalne. Steinitz wyraził nadzieję, że Turcy wybiorą współpracę zamiast konfliktu. Tureckie poszukiwania surowców na spornych wodach doprowadziło do eskalacji w 2020 roku, bo mają także związek z wieloletnim sporem o mniejszość turecką na Cyprze oraz marionetkowe państwo stworzone z jej udziałem, nieuznawane w Unii Europejskiej.

Financial Mirror/Wojciech Jakóbik

Pawłowski: Spór o dominację na Morzu Śródziemnym z EastMed w tle (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X