EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Największy na świecie producent węgla inwestuje w PV

Jak informuje portal Gramwzielone.pl

Indyjski państwowy koncern Coal India uważany za największego na świecie producenta węgla chce wybudować farmy fotowoltaiczne o łącznym potencjale nawet 1 GW.

Jak podają indyjskie media, Coal India ma wkrótce ogłosić aukcję na potencjał fotowoltaiki na poziomie 800 MW. Koszt inwestycji szacuje się na około 48 mld INR (ok. 700 mln USD). Wcześniej indyjski potentat węglowy ogłosił już aukcje na 200 MW.

Dla indyjskiego potentata dodatkowe źródło energii w postaci ogromnych farm fotowoltaicznych może być sposobem nie tylko na redukcję swojego negatywnego wpływu na środowisko, ale może ponadto stanowić antidotum na problemy z dostawami energii, z którymi boryka się gospodarka Indii.

Realizacja farm fotowoltaicznych przez Coal India wpisuje się ponadto w politykę prowadzoną przez indysjki rząd, który silnie promuje budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

Bloomberg New Energy Finance szacuje, że w tym roku nowy potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Indiach wyniesie 3,5 – 4,2 GW, co może uczynić Indie czwartym największym rynkiem fotowoltaicznych pod względem mocy zainstalowanych w br. – po Chinach, Japonii i USA.

Źródło: Gramwzielone.pl


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X