#NapiszDoBA: Czy Polska powinna postawić na atom?

21 lutego 2022, 06:00 Alert

W ramach #NapiszDoBA co tydzień zachęcamy Państwa do podzielenia się opinią na tematy związane z energetyką i polityką klimatyczną. Najlepsze listy nagrodzimy publikacją w najbliższą sobotę.

#NapiszDoBA o atomie

Zdania wokół energetyki jądrowej są podzielone – jej zwolennicy podkreślają, że jest to bezemisyjne, stabilne i bezpieczne źródło energii, przeciwnicy zwracają uwagę na problem odpadów z elektrowni i przypadki katastrof, jak w Czarnobylu czy Fukushimie. Tymczasem coraz więcej wskazuje na to, że atom znajdzie się w unijnej taksonomii, tj. zostanie uznany za „zielone” źródło energii, w związku czym tego typu projekty będą mogły ubiegać się o dofinansowanie europejskich instytucji, przeciwko czemu protestują Zieloni i niektóre organizacje ekologiczne. Równocześnie Polska niezmiennie planuje budowę tzw. dużego atomu, a niezależnie od tego kolejne przedsiębiorstwa decydują się na inwestycje w małe reaktory modułowe, czyli SMR.

Jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Czy Polska powinna postawić na atom, czy poświęcić te same środki na inne źródła energii, np. OZE?

Prosimy wysyłać listy z dopiskiem „[NapiszDoBA]” w tytule na adres redakcja@biznesalert.pl. Najlepsze z nich opublikujemy na BiznesAlert.pl w sobotni poranek.

Michał Perzyński