Tauron podtrzymuje przekazanie aktywów węglowy dla NABE

27 czerwca 2022, 10:30 Alert

– Tauron Polska Energia podtrzymuje, że do końca czerwca będzie gotowy do wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych i ma nadzieję na zbycie spółki Tauron Wydobycie do końca roku – powiedział wiceprezes Taurona Patryk Demski.

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura
Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

Tauron przekazuje aktywa węglowe do NABE

Grupa Tauron potwierdza, że wydzielenie aktywów wytwórczych idzie zgodnie z planem. Spółka ogłosiła, że prace zostaną sfinalizowane się z końcem czerwca bieżącego roku. To przygotowania do wydzielenia i przekazania aktywów węglowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Spółka w maju tego roku ogłosiła, że jest zdecydowana na zamknięcie procedur przygotowawczych związanych z przekazaniem aktywów do NABE.

– Grupa Tauron będzie miała bardzo dobrą pozycję, jeśli chodzi o finansowanie po transformacji energetycznej. Jesteśmy najdalej wychyleni do rynku, mamy rozbudowaną dystrybucję. To daje dobry wehikuł do inwestowania, bo jest czym się zabezpieczyć, osiągamy regulowane przychody. Po sprzedaniu aktywów węglowych – wytwórczych i wydobywczych – Tauron zyska potencjał z punktu widzenia instytucji finansowych i zwiększy się nam perspektywa inwestowania, nie tylko perspektywa zielona – wyjaśnił Patryk Demski.

ISBnews/Maria Andrzejewska

Topolski: NABE da Tauronowi kopa. Nie dla gazu w elektrowniach systemowych (ROZMOWA)