BezpieczeństwoCyberprzestrzeń

Magryś: Narodowy Operator Sieci Strategicznych to krok ku cybersuwerenności

Już kilkanaście lat temu narodziła się koncepcja utworzenia Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego. Państwowe przedsiębiorstwo miało zadbać między innymi o bezpieczeństwo transmisji danych między jednostkami administracji publicznej, w tym zapewniających szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne.

Początkowo planowano że Krajowy Operator Telekomunikacyjny będzie stanowić konkurencję dla ówczesnego operatora dominującego – Telekomunikacji Polskiej S.A. Innym pomysłem było wykorzystanie go do powołania Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej. Jeszcze inny wariant mówił wprost o operatorze do łączności specjalnej.

Wtedy tej idei nie udało się zrealizować. Obecnie odradza się ona w postaci Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju. Ma temu służyć przejęcie Exatela przez Skarb Państwa.

Bończa Tomaszewski: Polska stworzy Narodowego Operatora Sieci Strategicznych

Niedawno Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes Exatela zaczął znów mówić o cybersuwerenności, przypomniał kilka dni temu Rafał Magryś, wiceprezes tej firmy. Pojęcie to obejmuje kilka elementów. Chodzi zarówno o własne kadry, sieć transmisyjną, usługi świadczone w tej sieci, jak i oczywiście pełne panowanie nad sprzętem. Wszystko to ma zapewnić cyberbezpieczeństwo.

Zdaniem Rafała Magrysia Exatel powinien współpracować z innymi firmami komercyjnymi. Trzeba wykorzystywać przy tym wszystkie zasoby, osiągając korzyści z synergii działań. Nie jest celem napisanie nowej ustawy regulującej całą sieć. Zadaniem powinny być raczej działania oddolne. I te procesy się dzieją.

– Zaczynając od małych projektów, można coś osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. Trudno wymierzyć czy wycenić bezpieczeństwo państwa. Jeśli jednak mówimy o instytucjach wojskowych (na przykład o wojskowych komendach uzupełnień), muszą być one traktowane w specjalny sposób, zwraca uwagę Rafał Magryś.


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X