Szef NATO: Wybory gospodarcze mają przełożenie na poziom bezpieczeństwa

25 maja 2022, 09:15 Alert

– Kraje zachodnie nie mogą handlować bezpieczeństwem dla zysku ekonomicznego – ostrzegł sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do debat na temat wykorzystania chińskiej technologii w sieciach 5G i gazociągu Nord Stream 2.

– Jako Zachód musimy zrozumieć, że nasze wybory gospodarcze mają konsekwencje dla bezpieczeństwa. Wolność jest ważniejsza niż wolny handel, ochrona naszych wartości jest ważniejsza niż zysk – powiedział Stoltenberg podczas forum ekonomicznego w Davos.

Stoltenberg zaznaczył, że nie jest przeciwko handlowi np. z Chinami, jednak uważa, że w istotnych obszarach związanych z bezpieczeństwem powinno się wnikliwie przyglądać partnerom i brać pod uwagę ich wiarygodność.

Według szefa NATO błędem było podejście, że można opierać gospodarkę europejską na gazie z Rosji, państwie autorytarnym, któremu daje to narzędzie wpływu i zastraszania Europy. Jego zdaniem, Niemcy wyciągnęły lekcje z tego co się stało wstrzymując projekt Nord Stream 2.

Stoltenberg odniósł się w czasie wystąpienia do podejścia globalistycznego, zakładającego, że można handlować z każdy,m kto oferuje potrzebne dobra. Według niego to podejście jest błędne i wspiera w rzeczywistości reżimy autorytarne, które wykorzystują chęć osiągania zysku przez Zachód.

USA od wielu lat sprzeciwia się zaangażowaniu chińskich firm teleinformatycznych w rozbudowę europejskiej sieci 5G, uważając to za zagrożenie dla państw Zachodu.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Wójcik: Mafia cara rodem z KGB (RECENZJA)