NATO rozważa budowę gazociągu, który pomoże uniezależnić się od Rosji

8 lutego 2022, 07:15 Alert

Sojusz Północnoatlantycki rozważa zaangażowanie się w budowę gazociągu pomiędzy hiszpańską Katalonią, a Francją i Niemcami – donosi katalońska gazeta La Vanguardia. 

System przesyłowy gazu w Hiszpanii fot. Euractiv

Według gazety, NATO może ożywić zarzucony trzy lata temu projekt Midcat, który miał w założeniu transportować gaz z Algierii przez Hiszpanię, Francję do Niemiec. Gazociąg ten nie doczekał się startu ze względu na brak perspektyw finansowych na zwrot inwestycji w obliczu zmieniającej się unijnej polityki klimatycznej. NATO ma nadzieję wykorzystać gazociąg do zmniejszenia zależności krajów Europy Środkowej od rosyjskiego gazu. Według sojuszu, wysoka zależność energetyczna Niemiec od Rosji jest zagrożeniem dla solidarności sojuszniczej, zwłaszcza w regionie Europy Środkowej.

Hiszpania, poza połączeniem gazociągami z Algierią, posiada siedem terminali regazyfikacyjnych LNG, które odpowiadają za 30 procent wszystkich możliwości regazyfikacyjnych w Europie. Hiszpania mogłaby stać się hubem gazowym. Obecnie Francję i Hiszpanię łączy gazociąg, który pozwala na przesył do siedmiu miliardów metrów sześc. gazu. Budowa projektu Midcat, wartego ponad 400 mln euro, pozwoliłaby podwoić te możliwości.

La Vanguardia/Mariusz Marszałkowski

Gaz z Półwyspu Iberyjskiego popłynie do krajów UE