AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

USA grożą konsekwencjami w razie śmierci Nawalnego. Unia może się zająć moratorium na Nord Stream 2

Aleksiej Nawalny. Fot.: Flickr

Aleksiej Nawalny. Fot.: Flickr

Lekarze poinformowali, że więziony opozycjonista rosyjski Aleksiej Nawalny może umrzeć wskutek głodówki podjętej w odpowiedzi na brak odpowiedniej opieki medycznej. USA grożą konsekwencjami w razie jego śmierci, a Rosjanie zapewniają, że nie pozwolą na to. Przywódcy unijni mogą poruszyć temat moratorium na budowę Nord Stream 2.

USA ostrzegły Rosję, że mogą ją spotkać nieokreślone „konsekwencje”, jeśli Nawalny zginie w więzieniu. Unia Europejska, Francja, Niemcy i Wielka Brytania wyraziły głębokie zaniepokojenie ta sytuacją. Ambasador Federacji Rosyjskiej na Wyspach zapewnił, że Moskwa nie pozwoli na śmierć Nawalnego. Mimo to ekipa lekarzy związana z tym opozycjonistą wciąż nie ma do niego dostępu.

Doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta Joe Bidena Jake Sullivan zagroził Rosji „konsekwencjami” i zaapelował o wypuszczenie Nawalnego. Jego zdaniem działania przeciwko niemu to naruszenie praw człowieka, ale także próba uciszenia opozycji rosyjskiej. Sprawa ma być przedmiotem dyskusji przywódców Unii Europejskiej 19 kwietnia.

W przeszłości pojawiły się sugestie w USA oraz Niemczech, że sprawa Nawalnego zasługuje na odpowiedź w postaci zatrzymania projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który znajduje się na ukończeniu. Opozycja niemiecka domaga się zatrzymania budowy tego gazociągu. Manfred Weber z CSU zasiadający w Parlamencie Europejskim powiedział, że jeśli dojdzie do eskalacji na wschodzie Ukrainy, Nord Stream 2 nie powinien być dalej budowany. Polityk opozycyjnej FDP Alexander Graf Lambsdorff powiedział, że w razie ataku rosyjskiego „Nord Stream 2 powinien zostać natychmiast zatrzymany”.

Rozmowy na ten temat są sugerowane przez krytyków Rosji, jak Polska czy Ukraina, także ze względu na rosnące napięcie na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz na Morzu Czarnym. Posiedzenie przywódców unijnych ma być także okazją do połączenia z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kulebą. Póki co jednak ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec nie chce wiązać Nord Stream 2 ze sporem politycznym o sytuację na Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden przyznał, że chce „unicestwić” Nord Stream 2, ale to skomplikowany element relacji z sojusznikami.

Die Welt/Deutsche Presse Agentur/BBC/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czas na moratorium wobec Nord Stream 2. Polacy mogą ujawnić, jak Kreml gra Gazpromem


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X