NBP: Cena importowanej ropy do Polski spada

30 stycznia 2020, 07:15 Alert
Tankowiec z  ropą PKN Orlen z USA cumujący w Naftoporcie. Fot. PKN Orlen
Tankowiec z ropą PKN Orlen z USA cumujący w Naftoporcie. Fot. PKN Orlen

W III kw. 2019 r. cena ropy importowanej do Polski wyrażona w PLN wyniosła średnio 238 zł, co oznacza pierwszy od 3 lat spadek cen w ujęciu rdr, o ok. 10 proc. – podał NBP w raporcie o bilansie płatniczym Polski w III kwartale. W omawianym okresie udział Rosji w imporcie ropy utrzymał się na poziomie ok. 60 proc.

„Spadek cen surowców, jaki nastąpił na rynkach międzynarodowych, wpłynął na zmniejszenie się wartości importu ropy naftowej pomimo zwiększenia się wielkości jej dostaw. W okresie od lipca do września 2019 r. do Polski sprowadzono 6,8 mln ton tego surowca, tj. o 6,3 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Cena ropy obniżyła się do 238 zł/baryłkę, a więc była prawie o 10 proc. niższa niż w analogicznym kwartale 2018 r. (w III kwartale 2018 r. cena wzrosła o 53 proc. rdr). Był to pierwszy spadek cen importowanej ropy od trzech lat” – napisano.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach 2019 r., obserwowany był wzrost importu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. W III kwartale z Arabii Saudyjskiej sprowadzono 1,3 mln ton, co stanowiło 19 proc. importu ropy do Polski. Dostawy te były przeszło dwukrotnie większe w porównaniu z III kwartałem 2018 r.
Polskie rafinerie zmniejszały natomiast import ropy z Kazachstanu, a najważniejszym kierunkiem importu ropy pozostaje nadal Rosja.

„Rosyjska ropa, podobnie jak w II kwartale 2019 r., stanowiła około 60 proc. dostaw tego surowca do Polski. W ramach dywersyfikacji kierunków importu ropy portfel zamówień uzupełniały pojedyncze dostawy z Nigerii, Angoli, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Norwegii” – dodano.

Polska Agencja Prasowa