NCBJ: Atom zamiast ciepłownictwa. Polski reaktor HTR z Japonią?

12 października 2017, 11:15 Atom

– Reaktory wysokotemperatorowe typu HTR to dziedzina, która bardzo szybko rozwija się na świecie. Może zastąpić kotły węglowe m.in. w przemyśle chemicznym – powiedział podczas odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu prof. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Budowa HTR w Shidowan w prowinicji Shangdong w Chinach

W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na wysokie koszty technologii jądrowej, których przyczyną są wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Jego zdaniem Polska ma szanse na to, aby we współpracy z Japonią wybudować reaktor HTR.

– Chcemy aby w Polsce został licencjonowany prototyp reaktora HTR aby sprawdzić tę technologie – powiedział dyrektor NCBJ. Według niego energia jądrowa wykorzystywana w celach grzewczych może być alternatywą dla gazu.

– Jeżeli zaś okaże się, że kotły węglowe są drogie bądź cena węgla będzie wysoka albo cenę na emisje będą wysokie to technologie jądrowe i gazowe stanowią alternatywę – powiedział prof. Kurek.

Jego zdaniem postawienie na gaz może doprowadzić od nadmiernego uzależnienia się od tego paliwa, dlatego rozważane są działania długofalowe wymagające decyzji rządu. Prawdopodobnie chodziło mu o projekt polskiej elektrowni jądrowej. Podkreślił natomiast, że NCBJ jako instytucja naukowa chce rozpocząć prace nad prototypem reaktora HTR.

Polska chce mieć reaktor HTR

Pod koniec stycznia wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski powiedział, że doświadczalny HTR mógłby stanąć koło Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Jak dodał, po dwóch, trzech latach doświadczeń i badań, można będzie przejść do przygotowania projektu pilotażowego.

W resorcie energii jest zespół ds. reaktorów typu HTR. Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć zależności od importu gazu i ropy, zmniejszyć produkcję CO2, pozyskać nowe technologie i zwiększyć poziom technologiczny polskich dostawców podzespołów, eksport tych podzespołów, oraz helu do HTR w innych krajach. Jak mówił Piotrowski, „za kilka miesięcy” grupa, która pracuje nad możliwością wdrożenia projektu będzie „mieć bardzo konkretne zalecenia”.

NCBJ zabiega o pierwszy reaktor jądrowy HTR w Polsce