Narodowe Centrum Studiów Strategicznych rozpoczęło realizację międzynarodowego projektu „Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania, perspektywy”. Partnerami NCSS są w projekcie think tanki i ośrodki analityczne z Czech, Słowacji oraz Węgier. Głównym celem projektu jest zbadanie możliwości i perspektyw państw Grupy Wyszehradzkiej w zakresie współpracy w obszarze wspólnego rynku gazowego.
Celem pośrednim jest ukazanie wpływu potencjalnego zacieśnienia kooperacji w wyżej wymienionym obszarze na klimat inwestycyjny, rozwój środowiska biznesowego oraz efektywność organów administracji publicznej. W prowadzonych badaniach zostaną wzięte pod uwagę rozmaite czynniki natury energetycznej, geopolitycznej czy ekonomicznej. Do tej pory odbył się pierwszy warsztat ekspertów uczestniczących w badaniu.
Oprócz Narodowego Centrum Studiów Strategicznych w projekcie uczestniczyć będą:
– Research Center of the Slovak Foreign Policy Association (Słowacja).
– Regional Centre for Energy Policy Research Corvinus University of Budapest (Węgry).
– KNO Czech (Czechy).
Badanie w ramach projektu zostanie przeprowadzone równolegle we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej. Raport końcowy zawierający konkluzje oraz rekomendacje dla władz istotne z perspektywy celów projektu zostanie przedstawiony wiosną 2016 r. na specjalnej konferencji eksperckiej, w której uczestniczyć będą decydenci, przedstawiciele firm energetycznych, eksperci oraz dziennikarze. Raport zostanie również przekazany opinii publicznej.
Wszelkie informacje na temat projektu oraz aktualności z nim związane będzie można znaleźć na oficjalnych kontach projektu na portalach Facebook oraz Twitter, a także na oficjalnej stronie NCSS. Projekt jest wspierany oraz finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.