AktualnościBezpieczeństwoŻegluga

Chwilowy przełom w negocjacjach rosyjsko-ukraińskich. Uzgodniono zawieszenie broni, ale Rosja stawia warunek

Flota czarnomorska. Fot.PAP.

Biały Dom ogłosił, że Rosja i Ukraina, w ramach rozmów prowadzonych w Arabii Saudyjskiej z USA, zgodziły się na zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym. Niecałą godzinę później Kreml opublikował swoje oświadczenie, w którym stwierdził, że ustalony rozejm wejdzie w życie tylko jeśli USA zgodzą się na zniesienie niektórych sankcji.

We wtorek Biały Dom poinformował o przełomie osiągniętym w rozmowach z delegacjami Rosji i Ukrainy, które odbyły się w Arabii Saudyjskiej. Po ponad trzech latach od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku – czyli po 1126 dniach konfliktu – strony zgodziły się na kluczowe zasady dotyczące Morza Czarnego.

Komunikat Białego Domu precyzuje, że zarówno Rosja, jak i Ukraina zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznej żeglugi, wyeliminowania użycia siły oraz zapobiegania wykorzystywaniu statków handlowych do celów wojskowych na tym strategicznym akwenie.

Porozumienie ma na celu przywrócenie stabilności na Morzu Czarnym, które od początku wojny było areną intensywnych działań militarnych.

Ukraina, mimo braku dużej floty, zdołała ograniczyć aktywność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zmuszając ją do wycofania się z Sewastopola na Krymie na wschód, m.in. do Noworosyjska. Z kolei Rosja blokowała ukraińskie porty, co sparaliżowało eksport zboża – kluczowy dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego – aż do zawarcia Inicjatywy Zbożowej w lipcu 2022 roku pod egidą ONZ i Turcji. Inicjatywa wygasła w lipcu 2023 roku po wycofaniu się Moskwy, która zarzucała Zachodowi niewywiązywanie się z obietnic dotyczących jej eksportu.

Odmienne zdanie Rosji

Godzinę później Kreml opublikował swoje oświadczenie, w którym stwierdził, że ustalony rozejm wejdzie w życie tylko jeśli USA zgodzą się na zniesienie sankcji na państwowy bank obsługujący sektor rolniczy (Rossiełchozbank), restrykcji eksport maszyn rolniczych i całego szeregu innych utrudnień. Pytany o rosyjskie żądania prezydent Donald Trump stwierdził, że się im „przygląda”.

PAP / Biznes Alert

Aktualizacja: 26 marca 2025 roku, godz. 8:00

Koniec rozmów USA z Rosją i Ukrainą. Nie przyjęto wspólnego oświadczenia


Powiązane artykuły

Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego odbędzie się 6 sierpnia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że Zgromadzenie Narodowe, przed którym Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką, odbędzie się 6 sierpnia o...
Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

Udostępnij:

Facebook X X X