Neska: Przewidujemy dynamiczny wzrost przewozów intermodalnych w najbliższych latach

3 lipca 2014, 15:00 Infrastruktura
Jacek Neska

PKP Cargo rozpoczyna współpracę w zakresie usług przewozowych w transporcie intermodalnym dla spółki PCC Intermodal SA, operatora przewozów kontenerowych. Współpraca obejmie przejazdy z Gdyni do Kutna. 

– Rozmowy na temat rozpoczęcia współpracy rozpoczęto kilka miesięcy temu. Pierwsze próbne przewozy zostały uruchomione w kwietniu 2014 r. Obecnie w każdym tygodniu spółki uruchamiają kilka regularnych pociągów – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych.

PKP Cargo rozwija działalność przewozową, a PCC Intermodal ma gwarancję wysokiej jakości i dostępu do największej bazy taborowej i najbardziej doświadczonej kadry.

Wg Jacka Neski jego firma wykazała się dużą elastycznością operacyjną, ponieważ rozpoczęcie regularnej współpracy z mocno zorientowanym na klienta operatorem wymagało opracowania wspólnych, jednolitych zasad współpracy na poziomie organizacji przewozów i dokumentacji przewozowej.

– Jestem przekonany, że współpraca z PCC Intermodal ma bardzo dobre perspektywy – przekonuje Neska.

PKP Cargo realizuje dla PCC przewozy z Gdyni do terminalu operatora intermodalnego w Kutnie w woj. łódzkim. Dodatkowo obie firmy współpracują przy przewozach na linii Brześć–Małaszewicze–Kutno. Przewozy intermodalne są strategicznym obszarem działalności PKP Cargo, ponieważ jest to najdynamiczniej rozwijająca się branża rynku. Obecnie poziom tzw. konteneryzacji przewozów w Polsce jest sześciokrotnie niższy, niż średnia europejska. Według ekspertów PKP Cargo, w najbliższych latach ta różnica będzie się zmniejszać.

– Przewozy intermodalne są bardzo ważne dla PKP CARGO. Chcemy być liderem w tym segmencie rynku, ponieważ przewidujemy jego dynamiczny wzrost w kolejnych latach, szczególnie po zakończeniu remontów i modernizacji linii kolejowych w Polsce – przekonuje Neska.

– Jako lider inwestujemy też w park taborowy oraz terminale przeładunkowe. Oceniamy, że rynek intermodalny będzie nadal dynamicznie się rozwijał wraz z rozszerzaniem oferty przewozowej o nowe produkty, takie jak na przykład tzw. trójkąty intermodalne  – kończy członek zarządu PKP Cargo.

Źródło: PKP Cargo