Fridays For Future chce neutralności klimatycznej Niemiec do 2035 roku. Są wątpliwości

15 października 2020, 06:00 Alert
Luisa Neubauer z Fridays For Future. Źródło: Wikicommons
Luisa Neubauer z Fridays For Future. Źródło: Wikicommons

Ruch Fridays For Future domaga się, aby Niemcy osiągnęły neutralność klimatyczną w 2035 roku, 15 lat przed Unią Europejską, która chce być neutralna w 2050 roku. Niemiecka Agencja Energii kwestionuje badania popierające ten postulat.

Niemiecka Agencja Energii (DENA) ocenia, że nie ma podstaw naukowych by twierdzić, że Niemcy mogą się zdekarbonizować tak szybko. Zdaniem szefa DENA Andreasa Kuhlmanna cytowanego przez Clean Energy Wire ten postulat może utrudnić dyskusję o możliwych działaniach na rzecz redukcji emisji CO2. Lukas Kohler z partii Wolnych Demokratów twierdzi, że osiągnięcie neutralności klimatycznej Niemiec w 2035 roku jest niemożliwe.

Organizacja Fridays For Future w Niemczech domaga się tak szybkiej redukcji emisji, aby możliwe było utrzymanie wzrostu temperatury globalnej w okolicach 1,5 stopnia Celsjusza. Obecna polityka niemiecka nie pozwoli zrealizować tego celu. Domaga się także budowy 25-30 GW energetyki odnawialnej rocznie oraz mniejszego wykorzystania transportu indywidualnego.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy wojna światopoglądowa uderzy w klimat?