List otwarty: Zatrzymajmy Nord Stream 2 i korupcję Kremla

18 września 2020, 10:15 Alert
fot. Nord Stream 2
Rury. Fot. Nord Stream 2

Politycy, dyplomaci, eksperci i dziennikarze z USA i Europy (m. in. z Polski) napisali list otwarty, w którym nawołują do zatrzymania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

List otwarty przeciwników Nord Stream 2

– Moskwa od dawna postrzega zakrojone na szeroką skalę projekty takie jak Nord Stream 2 jako strategiczne kanały, którymi można zapełnić kieszenie krajowych oligarchów i kumpli Putina, jednocześnie eksportując niedopuszczalne poziomy strategicznej korupcji i przechwytywania elit na Zachodzie. Są wykorzystywane one przez Putina w kraju jako sposób na wzbogacenie kontrahentów ściśle powiązanych z Kremlem, w tym firm kontrolowanych przez rosyjskich oligarchów już objętych międzynarodowymi programami sankcyjnymi – czytamy w liście.

– Projekty takie jak Nord Stream 2 są również wykorzystywane jako opcje dla Kremla do pojmania i skorumpowania byłych zachodnich urzędników. Jest zbyt wiele przykładów byłych urzędników zatrudnionych obecnie bezpośrednio przez rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, którzy jednocześnie opowiadają się za celami polityki Moskwy za granicą. Rozumiemy, że jeśli naprawdę chcemy uporać się z tymi poważnymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego, musimy przeprowadzić bardziej szczerą dyskusję i plan polityczny we wspólnocie transatlantyckiej, aby położyć kres tej strategicznej korupcji Kremla – piszą sygnatariusze listu.

Newsweek/Michał Perzyński