Zastępca prezesa NFOŚiGW: prywatyzacja sieci ciepłowniczych była błędem

25 października 2017, 11:00 Alert

Błędem większości jednostek samorządu terytorialnego była prywatyzacja niemal 95 proc. wszystkich sieci ciepłowniczych – ocenił podczas inauguracji kampanii edukacyjnej „Stop Smog” Artur Michalski zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W jego ocenie firmy prywatne, często o obcym kapitale, nie są zainteresowane podłączaniem nowych domostw, a nawet całych osiedli, do swojej sieci ze względów ekonomicznych.

Kampania edukacyjna Stop Smog” ma za zadanie kształtowanie prawidłowych postaw społecznych w kontekście dbania o czyste powietrze. Z okazji tego projektu przedstawiciele resortu środowiska spotkali się z dziennikarzami podczas śniadania prasowego.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej przypomniał, że tylko inwestując w piece piątej generacji o wysokiej wydajności jesteśmy w stanie nie tylko polepszyć jakość powietrza, ale również zaoszczędzić w kilkuletniej perspektywie spore pieniądze z domowych budżetów.

Wiceminister Sałek dodał też, że resort środowiska do 2020 roku planuje przeznaczyć 10 mld zł na dofinansowanie projektów przyczyniających się do poprawy jakości powietrza.

Natomiast Artur Michalski zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwrócił uwagę , że błędem większości jednostek samorządu terytorialnego była prywatyzacja niemal 95 proc. wszystkich sieci ciepłowniczych. Jak podkreślił, firmy prywatne, często o obcym kapitale, nie są zainteresowane podłączaniem nowych domostw, a nawet całych osiedli, do swojej sieci ze względów ekonomicznych. Nie kierują się one przy tym dobrem wspólnym.

– Ze względu na brak nowych przyłączy nie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń w powietrzu szkodzących zdrowiu obywateli – zwrócił uwagę wicprezes NFOŚiGW.