NFOŚiGW: Potrzebna jest edukacja ws. zmian klimatu

23 października 2015, 10:30 Energetyka

Wsparcie dla działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu jest niezwykle istotne – mówili uczestnicy 76. spotkania Forum Efekt-Energia-Środowisko. Narodowy Fundusz finansuje wiele projektów w tym zakresie, a w obecnej perspektywie unijnej finansowanie na ten cel wzrasta. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już po raz 76. gościł uczestników Forum Efekt-Energia-Środowisko. Spotkanie było poświęcone tematyce adaptacji do zmian klimatu. Udział w nim wzięli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Generalnej i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz świata nauki, przedsiębiorcy i publicyści.

– Działalność Narodowego Funduszu wpisuje się w Strategiczny Program Adaptacyjny 2020. Adaptacja do zmian klimatu jest bardzo istotnym elementem drugiej osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a my, jako instytucja wdrażająca, będziemy finansować wiele działań, by intensywnie zająć się problemami zmian klimatu – powiedziała Małgorzata Skucha, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Ostapiuk poinformował, że komitet monitorujący POIiŚ przyjął ostatnie kryteria wyboru w działaniach dotyczących adaptacji do zmian klimatu, efektywności energetycznej i gospodarki odpadami, i tym samym droga do ogłaszania pierwszych konkursów w programie została otwarta.

Prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ) przybliżył problemy adaptacji do zmian klimatu w Polsce. Badania naukowe w tym zakresie były prowadzone już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Zbierane w ostatnich latach dane pokazują trendy zmian zachodzących w środowisku i świadczących o znaczeniu adaptacji do aktualnych i przyszłych warunków klimatycznych.

– Ważne jest uświadamianie sobie zmian i ich znaczenia na szczeblu regionalnym i lokalnym. Adaptacja do zmian klimatu powinna być prowadzona na szczeblu lokalnym, ale też potrzebna jest koordynacja i organizacja polityki na szczeblu krajowym – powiedział prof. Maciej Sadowski.

Pierwsza polska strategia mitygacji i adaptacji do zmian klimatu powstała w 1996 roku. Dla wypełnienie postanowień unijnej Białej Księgi w sprawie adaptacji do zmian klimatu polski rząd w lipcu 2009 r. przyjął stanowisko, które doprowadziło do stworzenia Strategicznego Planu Adaptacyjnego (SPA 2020). SPA 2020 jest elementem szerszego projektu badawczego Klimanda, realizowanego przez IOŚ na zlecenie Ministerstwa Środowiska, ze środków NFOŚiGW.

Szymon Tumielewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Ministerstwie Środowiska, przypomniał że działania adaptacyjne winny być odpowiedzią i przeciwdziałaniem na poważne zagrożenia, jakie wynikają ze zmian klimatu.

– Koszty zaniechania są znacznie wyższe niż prowadzenie działań. Tu kluczowe znaczenie mają miasta, gdzie kumulują się negatywne konsekwencje zmian klimatu – powiedział Szymon Tumielewicz.

Podczas Forum przedstawił założenia projektu Miejskie Plany Adaptacji (MPA). W projekcie, prowadzonym przez Ministerstwo Środowiska, uczestniczą 44 miasta, w których zamieszkuje ok. 30 proc. ludności kraju.

Życiu w zmieniającym się klimacie została poświęcona tegoroczna publikacja Europejskiej Agencji Środowiska w serii Sygnały. Publikację omówiłaBarbara Albiniak z Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Susze, powodzie, upały dotkną mieszkańców Europy i spowodują wielomiliardowe straty gospodarcze.

– Konieczna jest integracja wszystkich sektorów polityki publicznej, które powinny wspólnie działać na rzecz adaptacji do zmian klimatu i długoterminowa perspektywa podejmowanych działań – podkreśliła Barbara Albiniak.

Dyskusję na spotkaniu Forum podsumowała Dorota Zawadzka-Stępniak, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, która przypomniała, że w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na działania związane ze zmianami klimatu i adaptacją do nich przeznaczono 20 proc. finansowania. Wskazała na konieczność prowadzenia szerokiej edukacji, by podnieść świadomość mieszkańców i decydentów o zmianach klimatu.

Źródło: NFOŚiGW