Niderlandy odraczają termin zamknięcia swojego największego złoża gazu

10 stycznia 2022, 10:15 Alert

Niderlandy przesuwają termin zamknięcia pola gazowego Groningen na trzeci kwartał 2023 roku. Winnemu temu jest obecna sytuacja na rynku gazu i problemy z terminowym ukończeniem infrastruktury potrzebnej do zastąpienia własnego wydobycia importem. 

Rejon wydobycia ze złoża Groningen

Groningen jest największym gazowym złożem w Europie; jest ono eksploatowane od 1963 roku. Z powodu niestabilnej sytuacji sejsmicznej panującej na tym obszarze, rząd Niderlandów zdecydował o jego zamknięciu. Pierwotnie termin ten miał nastąpić do kwietnia 2022 roku. Specyfiką złoża Groningen jest gaz zaazotowany, cechujący się niską kalorycznością. Instalacje gazowe w Holandii są przystosowane do wykorzystania właśnie tego typu surowca. Aby bezpiecznie wykorzystywać surowiec importowany, musi on zostać „rozwodniony” azotem.

Zakład produkcyjny azotu budowany właśnie na te potrzeby jest opóźniony przez pandemię Covid-19, co wymaga przedłużenia funkcjonowania złoża Groningen.

Również obecna sytuacja na rynku gazu w Europie nie ułatwia decyzji o zamknięciu złoża. Niemcy zakontraktowały stąd 1,1 mld m sześc. gazu. Rząd Niderlandów planował, że w ostatnim roku gazowym funkcjonowania pola Groningen (październik 2021 – wrzesień 2022) wydobytych zostanie 3,8 mld m sześc. gazu przy wystąpieniu łagodnej zimy i 7,5 mld m sześc. przy mroźnej zimie. Obecne plany zakładają wydobycie 7,6 mld m sześc. przy średnich wartościach temperatury powietrza.

Neftegaz/Mariusz Marszałkowski

Groningen: Los największego złoża gazu w Europie kluczowy dla Nord Stream 2