Niderlandy chcą obejść sankcje i kupować rosyjskie paliwa przez Indie

27 czerwca 2022, 17:15 Alert

Pomimo zbliżającego się bojkotu rosyjskiego oleju napędowego Niderlandy mogą nadal go kupować za pośrednictwem Indii – informuje w poniedziałek portal RTL Nieuws. – To nowy model biznesowy Indii – twierdzi Lucia van Geuns, ekspertka ds. energii w Haskim Centrum Studiów Strategicznych (HCSS).

Flaga Holandii. Źródło: max pixel
Flaga Holandii. Źródło: max pixel

Czy Niderlandy chcą obejść sankcje?

Portal przypomina, że w ramach szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji wprowadzony zostanie bojkot rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Planowane jest stopniowe wycofywanie rosyjskiego importu ropy tak, aby do końca tego roku całkowicie zrezygnować z kupowania tego surowca od Moskwy. Większość ropy, którą Rosja wcześniej sprzedawała do krajów Unii Europejskiej, obecnie trafia do Chin oraz Indii, uważa Van Geuns. – Te kraje kupują ją z 25-30 procentową zniżką, ale ponieważ cena ropy jest obecnie wysoka, Rosja wciąż na tym zarabia – powiedziała portalowi ekspertka HCSS.

– Ropa, którą Indie kupują z dużym rabatem, będzie mieszana z surowcem pochodzącym z innego kraju i następnie sprzedawana – za wyższą cenę – do Holandii oraz innych krajów europejskich – ocenia Van Geuns i przypomina, że tak się obecnie dzieje z ropą pochodzącą z Iranu i Wenezueli, która trafia w ten sposób do Europy.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński