Nie będzie fuzji Lotosu, Orlenu i PGNiG, ale…

18 stycznia 2016, 07:30 Alert
Orlen Upstream

(Rzeczpospolita/CIRE)

Do fuzji Lotosu, Orlenu i PGNiG raczej nie dojdzie, donosi „Rzeczpospolita”. Jednocześnie jak czytamy w dzienniku, rząd rozważa inny pomysł związany z aktywami tych grup.

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował dziennikarzy, że MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Minister zastrzegał, że nic w tej sprawie nie jest przesądzone, podkreślając, iż rozważane są różne warianty, formuły i konfiguracje.

– Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Będzie to dopiero przedmiotem późniejszych „głębokich analiz” – mówił minister.

Informacje dzisiejszej „Rz” wskazują, że z analizy te są już coraz bliżej konkretnych rozstrzygnięć i do połączenia Lotosu, Orlenu i PGNiG jednak nie dojdzie. Jednak rząd ma plan aby połączyć część aktywów tych spółek. Jak czytamy w dzienniku, połączone miałyby być segmenty poszukiwawczo-wydobywcze i rozważane są dwa scenariusze takiej konsolidacji. Pierwszy zakłada, że powstanie nowej spółka, która przejmie aktywa poszukiwawcze i będzie nimi zarządzała, a drugi, że aktywa te trafią do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.